18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

śmiertelne niebezpieczeństwo

Putin zbombarduje Europę? BROŃ JĄDROWA POD POLSKĄ GRANICĄ

Emilia Waszczuk
28.02.2022  14:02
Putin zaatakuje nuklearnie Europę? Broń pod polską granicą
Putin zaatakuje nuklearnie Europę? Broń pod polską granicą Fot: AP/Associated Press/East News

Władimir Putin jest nieobliczalny i zaatakuje nie tylko Ukrainę, ale też kolejne kraje Europy? Dyktator straszy bronią nuklearną a Niemcy ostrzegają - w jego zasięgu pozostaje pięć europejskich stolic. W tym Warszawa.

W czwartek 24 lutego Rosja rozpoczęła krwawą i brutalną inwazję na Ukrainę. Myśleli, że w kilkanaście, do kilkudziesięciu godzin przejmą władzę w kraju i obalą tamtejszy rząd. Nic z tego.

Ukraina broni się już piaty dzień, a rosyjska armia jest w coraz gorszym stanie. Wieści o niepowodzeniu wielkiego zamachu rozwścieczyły i przeraziły Władimira Putina. Dyktator uciekł ponoć z Moskwy i zaszył się w bunkrze. A przy okazji zaczął straszyć świat bronią jądrową.

Putin grozi bronią jądrową. Zaatakuje Europę?

W niedzielę Władimir Putin nakazał postawić siły odstraszania nuklearnego w stan "specjalnego reżimu". Polityk ogłosił w rosyjskiej telewizji, że siły jądrowe Rosji są w stanie gotowości. W poniedziałek jego groźby analizują Niemcy. Zauważają, że atak może nastąpić spod Polskiej granicy, a celem może stać się pięć europejskich stolic. W Kaliningradzie, tuż przy granicy z Polską, Rosja ulokowała bowiem swoją wysoce niebezpieczną broń nuklearną.

Od 2018 roku na obszarze wielkości Turyngii znajdują się pociski krótkiego zasięgu typu Iskander, które mogą być wyposażone w broń jądrową. Rosja postrzega przywiezione do Kaliningradu rakiet jako odwet za stacjonowanie żołnierzy NATO w krajach bałtyckich i Polsce

- pisze Die Welt".

Pociski Iskander, którymi dysponuje Rosja, mają zasięg do 500 kilometrów i wedle wyliczeń Niemców, mogą spaść na pięć europejskich stolic. W zasięgu Rosji pozostają Warszawa, Berlin, Wilno, Ryga i Kopenhaga.

Putin jest nieobliczalny. Zaatakuje?

Jak zauważają dziennikarze niemieckiego dziennika, cały system jądrowy Rosji opiera się na trzech walizkach. Po jednej mają prezydent Władimir Putin, szef sztabu i minister obrony. By uruchomić broń, dwie walizki muszą zostać użyte jednocześnie.

W obliczu wymyślonych przez Putina powodów do wojny (ludobójstwo na wschodniej Ukrainie, neonazistowski rząd w Kijowie) fakty i tak mogą mieć drugorzędne znaczenie, jeśli Rosja naprawdę chce znaleźć pretekst do użycia broni jądrowej

- pisze "Die Welt".

Wedle danych Instytutu Badań nad Pokojem Spiro, Rosja jest największą potęgą nuklearną na świecie. W ich posiadaniu pozostaje 6 250 głowic jądrowych. To niemal połowa tego typu zasobów na całym świecie.