18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sytuacja jest dramatyczna

ROSJANIE DOTARLI DO CZARNOBYLA. Radioaktywny pył może zakryć Europę

24.02.2022  17:02
Trwa walka o elektrownię w Czarnobylu
Trwa walka o elektrownię w Czarnobylu Fot: HANDOUT/AFP/East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie wojsko walczy właśnie o przejęcie elektrowni w Czarnobylu. Wojska dotarły tam z terenu Białorusi. Jak ostrzega ukraińska głowa państwa, walki na tamtym terenie grożą wystrzeleniem w powietrze radioaktywnego pyłu, który "może przykryć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów UE".

Wolodymyr Zełenski poinformował, że trwa właśnie zacięta walka o teren przy byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Walki na tamtym terenie stanowią ogromne zagrożenie.

Rosyjskie siły okupacyjne próbują zdobyć teren byłej elektrowni w Czarnobylu. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. To wypowiedzenie wojny całej Europie - przekazał prezydent Ukrainy.

Według informacji przekazanych przez AFP obecnie wymiana ognia trwa niedaleko składowiska odpadów jądrowych.

Walka o Czarnobyl

Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko ostrzega, że jeśli ostrzał artylerii uszkodzi składy odpadów to "pył radioaktywny może przykryć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów Unii Europejskiej".

Siły rosyjskie przechodzą przez strefę wykluczenia w Czarnobylu. Ukraiński zwiad zaobserwował, że siły armii rosyjskiej przemieszczają się na południe przez strefę czarnobylską. Ostrzały artyleryjskie w tym obszarze mogą potencjalnie wyemitować promieniowanie - informuje Heraszczenko.

Ukraińska armia informuje o coraz większych strach zarówno po stronie Rosji, jak i Ukrainy. Według nieoficjalnych informacji wojna pochłonęła już nawet kilkaset ofiar.

logo Tu się dzieje