18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to nie wojna, a terror

Dramat Ukrainy. ROSJA MORDUJE CYWILÓW, OGROM OFIAR

08.03.2022  08:14
ROSJANIE ZNÓW OSTRZELALI DOMY CYWILÓW
ROSJANIE ZNÓW OSTRZELALI DOMY CYWILÓW Fot: DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do kolejnych ataków rakietowych na Ukrainę. Zbombardowane zostały między innymi miejscowości Sumy i Ochtyrka. Zginęło kilkunastu cywilów, w tym dzieci.

Szef obwodowej administracji państwowej Ukrainy Diytro Żywicko poinformował na Facebooku o kolejnych atakach rakietowych, w tym na cywilów. W nocy tylko w dwóch wymienianych przez niego miejscowościach zginęło kilkanaście osób, także dzieci.

Rosyjskie lotnictwo w nocy zaatakowało przedmieścia Sumy. Zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało kilka domów. Jeden z nich zawalił się całkowicie, a pod jego gruzami zginęło 10 osób, w tym dzieci. Dzielnice mieszkaniowe rosyjscy żołnierze ostrzelali również w miejscowości Ochtyrka. Ofiarą ataków padły tam między innymi elektrociepłownia i infrastruktura miejska.

Rosjanie zabijają cywilów

Walki toczyły się także w obwodzie mikołajewskim - tylko w poniedziałek w wyniku ostrzałów wybuchło tam aż 11 pożarów. We wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowały, że zginęły tam cztery osoby cywilne. Spod gruzów udało się wydobyć pięć osób rannych, wszystkie trafiły do szpitali. Liczba ofiar i rannych może ulec zmianie - jest uściślana.

Żywycki informuje także o śmierci czterech ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z nacierającą rosyjską kolumną pojazdów opancerzonych. Kilku innych mundurowych w potyczce tej zostało rannych. W walkach w rejonie Ochtyrki i Sumy Ukraińcom udało się zatrzymać 4 duże kolumny rosyjskich wozów opancerzonych.

Ogrom śmierci w Ukrainie

W poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało o 406 potwierdzonych przypadkach śmierci cywilów w wojnie w Ukrainie. Wśród zabitych jest 27 dzieci. Rannych ma być 801 osób.
Liczby te obejmują okres od 24 lutego do 6 marca. Faktyczny bilans wojny może być dużo bardziej tragiczny.