18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa metoda

Zwłoki arcybiskupa zostaną poddane... AKWAMACJI

03.01.2022  12:13
Arcybiskup zostanie poddany akwamacji.
Arcybiskup zostanie poddany akwamacji. Fot: Tuomas Kallio/Shutterstock

Arcybiskup Desmond Tutu pochodzący z RPA zmarł, a jego zwłoki zostaną teraz poddane akwamacji. Kościół katolicki na całym świecie mówi teraz tylko o tym. Nic dziwnego, taka metoda pochówku jest bardzo niepopularna.

Niezwykle ceniony hierarcha kościelny i aktywista abp. Desmond Tutu zmarł 26 grudnia w wieku 90 lat. Przed katedrą św. Jerzego w Kapsztadzie, gdzie ograniczono liczbę wiernych z powodu pandemii COVID-19, umieszczono plakaty przedstawiające Tutu naturalnej wielkości. Od czwartku do piątku setki mieszkańców RPA oddało hołd zmarłemu.

To jednak nie koniec obchodów pogrzebowych. Zwłoki arcybiskupa i laureata pokojowej nagrody Nobla zostaną poddane akwamacji. Mało kto słyszał o tej metodzie obchodzenia się ze zwłokami osób zmarłych i nic dziwnego, jest ona wielce niepopularna.

Zobacz także

Arcybiskup zostanie poddany akwamacji

Metoda akwamacji polega na zanurzeniu zwłok w wodzie z alkaliami o mocnym zasadowym odczynie, którą podgrzewa się do temperatury 150 stopni Celsjusza. W ciągu kilku godzin ciało rozpuszcza się, odsłaniając kości. Te, przerobione na proch trafiają do urny. Można więc powiedzieć, że akwamacja jest niejako odwrotnością kremacji.

Kremacja zaś swego czasu budziła ogromne emocje wśród tradycyjnych katolików, którzy uważali, że zwłoki zawsze powinno się złożyć prosto do ziemi. Kiedy hierarchowie kościoła zaczynają korzystać z nowocześniejszych metod pochówku, zmiany ogarniają innych wyznawców. Zmarły abp. Desmond Tutu znany był zawsze ze swojej postępowości.

Arcybiskup urodził się w 1931 roku, a później był pierwszym czarnoskórym hierarchą południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. Z jego inicjatywy do konstytucji RPA wprowadzono zakaz dyskryminacji. Angażował się też w działania prewencyjne na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV/AIDS w Afryce. Opowiadał się za uznaniem małżeństw tej samej płci i respektowaniem praw ludzi ze środowisk LGBT.

Jego śmierć jest gigantyczną stratą dla postępowych katolików z całego świata.

Zobacz także