18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

długa lista ostrych ograniczeń

Restauracje i zakupy TYLKO DLA ZASZCZEPIONYCH. Nowe prawo

Emilia Waszczuk
13.07.2021  14:23
Antyszczepionkowcy zablokowani. Koniec jedzenia w restauracjach czy podróży pociągami. Wchodzi restrykcyjne prawo
Antyszczepionkowcy zablokowani. Koniec jedzenia w restauracjach czy podróży pociągami. Wchodzi restrykcyjne prawo Fot: AJR_photo/Shutterstock

Antyszczepionkowcy nagle rzucą się na punkty szczepień i zaczną walczyć z pandemią? W życie wchodzi restrykcyjne prawo odcinające przeciwników szczepień od szeregu usług.

Wielkie zmiany w walce z pandemią i naprawdę ostre restrykcje. Od sierpnia z restauracji czy kawiarni, ale też centrów handlowych, skorzystać będą mogły jedynie osoby zaszczepione. A to nie koniec kontrowersyjnych ograniczeń.

Na pomysł, by zacząć ograniczać aktywności osobom, które sprzeciwiają się szczepieniom, a więc działają na rzecz trwania pandemii, wpadły władze Francji, jednak i w Polsce pojawiły się już pierwsze głosy o podobnych działaniach. W poniedziałek prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że przez kolejne trzy miesiące wdrażany będzie program bezwzględnego stosowania paszportów covidowych. Zmiany zaczną się już od 13 lipca.

Zakupy i restauracje nie dla antyszczepionkowców

Od wtorku w dwóch francuskich terytoriach zamorskich – Martynice i Reunion – przywrócony został stan wyjątkowy. Restrykcyjne zasady wprowadzono tam ze względu na bardzo niski odsetek szczepień wśród obywateli.

Od 21 lipca każdy obywatel czy mieszkaniec Francji, który skończył 12 lat, będzie musiał legitymować się paszportem covidowym (wystawionym po szczepieniu, po przechorowaniu COVID-19 lub – jednorazowo – po teście) jeśli zechce wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym lub aktywności związanej z wypoczynkiem, w miejscach, gdzie jednocześnie przebywa ponad 50 osób.

Od sierpnia zrobi się jeszcze poważniej – do kawiarni, restauracji czy centrów handlowych osoby bez paszportu covidowego nie będą miały wstępu. Antyszczepionkowcy zostaną też odcięci od komunikacji publicznej oraz… placówek medycznych! Prezydent Macron poinformował dodatkowo, że w późniejszym czasie podobne restrykcje obejmą instytucje kultury czy miejsca rozrywki.

Szczepienia dobrowolne, ale bez nich nic nie zrobisz

Dodatkowo we Francji zdecydowano o bezwzględnym obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służy zdrowia i placówek opiekuńczych. Na zaszczepienie się spóźnialscy mają czas do połowy września. Kto się nie dostosuje, nie będzie mógł stawiać się w pracy i nie dostanie wynagrodzenia.

Francja opłaca obywatelom testy PCR na żądanie, od października się to zmieni. Od początku miesiąca każdy, kto zechce się przebadać bez wskazań lekarza, sam będzie musiał zapłacić za badanie.

Dodatkowo władze podkreślają, że Francuzi nadal mają wolny wybór - jeśli bardzo nie chcą, szczepić się nie muszą. Powinni jednak liczyć się z przykrymi konsekwencjami swoich decyzji.

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił restrykcyjne nowe zasady w poniedziałek, minął dzień i już widać efekty. W ciągu doby odnotowano ogrom nowych zgłoszeń na szczepienia – w sumie ponad 920 tysięcy nowych Francuzów zgłosiło się po termin przyjęcia pierwszej dawki szczepionki!

Czytaj także
Przeczytaj więcej