18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trująca Kamczatka

Potworne skażenie w Rosji. Ludzie chorują, masowa śmierć zwierząt

Wojciech Kozicki
06.10.2020  07:59
Kamczatka i wyciek chemikaliów do oceanu  - śmierć z bazy wojskowej?
Kamczatka i wyciek chemikaliów do oceanu - śmierć z bazy wojskowej? Fot: Twitter/Greenpeace Russia/Anna Strelchenko

Kamczatka (Rosja) i potworne skażenie Oceanu Spokojnego. Woda zmieniła kolor w oceanie i lokalnych rzekach. Na kolejnych nagraniach wideo widzimy setki zwierząt wyrzuconych przez morza na brzeg, a u ludzi występują objawy zatrucia. Czy nastąpił wyciek paliwa rakietowego z lokalnych baz wojskowych?

Kamczatka i dramatyczne skażenie w Rosji! Jak bije na alarm BBC, ocean wyrzuca na brzeg setki zwierząt takich jak foki, ośmiornice, ptaki, kraby, ryby i jeżowce. Woda w oceanie zmieniła kolor i zaczęła cuchnąć, stała się mętna i unosi się na niej żółtobrązowa piana. Mowa jest też o „żółtej błonie”, która widoczna jest na lokalnych rzekach.

Problem wystąpił w rejonie popularnej wśród turystów plaży Chałaktyrskiej (Khalaktyrsky Beach), gdzie więc wiele osób miało kontakt ze skażoną wodą. Turyści i lokalni mieszkańcy skarżą się na wymioty, gorączkę, wysypkę i spuchnięte powieki. Surferzy już kilka tygodni temu narzekali na złe samopoczucie po kontakcie z wodą, wystąpiło u nich delikatne poparzenie rogówki.

Wyciek paliwa rakietowego w Rosji?

Jak informuje The Guardian, gubernator Vladimir Solodov w poniedziałek potwierdził, że nastąpiło skażenie oceanu, którego przyczyną PRAWDOPODOBNIE  był wyciek groźnych chemikaliów. Badania wody wykazały m.in. 3,6-krotne przekroczenie dopuszczalnej zawartości fenolu, związków ropopochodnych oraz fosforanów. Tymczasem szef organizacji pozarządowej „Ecowahta Sachalin” Dmitrij Lisicin powiedział RIA, że nie był to jednorazowy incydent i prawdopodobnie jest to „długotrwały wyciek silnej trucizny”.

Gubernator zapowiedział śledztwo i sprawdzenie lokalnych baz wojskowych. Zapewnił, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Skąd taka gorliwość w walce z wyciekiem? Zdecydowanych działań zażądał sam prezydent Putin. Wszyscy pamiętają jak zdenerwował się, gdy kilka miesięcy temu na Syberii wyciekły gigantyczne ilości paliwa, dokonując skażenia rzek i gleby.

Przyczyna wycieku w Rosji

Jaka jest przyczyna skażenia Oceanu Spokojnego na Kamczatce? Biolog Vladimir Burkanov podejrzewa, że w jednej z lokalnych baz wojskowych doszło do przerdzewienia i rozszczelnienia zbiorników z paliwem rakietowym. The Guardian zwraca uwagę, że w innej utylizuje się niebezpieczne chemikalia i pestycydy. Mowa jest też o tajemniczych testach, które w okolicy w sierpniu przeprowadzało rosyjskie wojsko. Niektóre źródła podejrzewają również, że mógł nastąpić wyciek paliwa z tankowca

Według MarineTraffic, w pobliżu Kamczatki znajdują się obecnie cztery tankowce, z których dwa nie zostały zidentyfikowane, a dwa kolejne znajdują się pod rosyjską banderą. Są to Prisco Alfa i Belogorsk – informuje Rzeczpospolita.

Skażenie oceanu w Rosji - trująca Kamczatka [WIDEO]

 

Przeczytaj więcej
Komentarze