18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zemsta za samoloty?

Rosja grozi Polsce. "Niebezpieczny scenariusz"

09.03.2022  17:36
Polska przekaże samoloty dla Ukrainy? Kreml ostro reaguje
Polska przekaże samoloty dla Ukrainy? Kreml ostro reaguje Fot: Angelika von Stocki/FaceToFace/REPORTER/Reporter, Chameleons Eye / Rex Features/East News

Polska przekaże samoloty MiG-29 dla ukraińskiej armii? Premier Morawiecki wciąż miga się od podjęcia decyzji, a tymczasem Rosja już reaguje i ostrzega Polskę przed „niebezpiecznym scenariuszem”. Putin uzna nas za zagrożenie do wyeliminowania?

Wciąż nie wiadomo kto przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29, a NATO uważa, że odpowiedzialność powinna wziąć na siebie Polska. Liczni eksperci ostrzegają, że mogłoby to zostać uznane przez Rosję za bezpośrednie zagrożenie. Tymczasem Kreml już reaguje i ostrzega Polskę przed „czarnym scenariuszem”.

Samoloty dla Ukrainy. Czeka nas zemsta Putina?

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że samoloty dla Ukrainy powinny startować z niemieckich lotnisk, bo Polska nie jest stronę konfliktu. Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow w środę stwierdził natomiast, że polska oferta dostarczenia Ukrainie samolotów MiG-29 za pośrednictwem amerykańskiej bazy lotniczej może doprowadzić do „niebezpiecznego i niepożądanego scenariusza”.

Przy okazji Pieskow skomentował kolejne sankcje nakładane przez USA na Rosję, m.in. zakaz importu ropy i innej energii. Jego zdaniem to „wypowiedzenie gospodarczej wojny Kremlowi”.

Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny. Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów Ukrainie, musi być decyzją jednomyślną i jednoznacznie podjętą przez cały Pakt Północnoatlantycki, dlatego my podjęliśmy już naszą decyzję, ale jej realizacja leży dziś w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów – powiedział premier Morawiecki. (Radio ZET)

Czytaj także