18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ławrow ostrzega świat

Rosja grozi wojną atomową. "Znaczne ryzyko"

26.04.2022  08:06
Rosja rozpęta wojnę nuklearną? Niepokojąca wypowiedź Ławrowa
Rosja rozpęta wojnę nuklearną? Niepokojąca wypowiedź Ławrowa Fot: KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Trwa wojna w Ukrainie, a Rosja za wszelką cenę próbuje osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo. Czy w akcie desperacji Putin jest zdolny do ataku nuklearnego? Siergiej Ławrow właśnie potwierdził, że „ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest realne”.

Wojna w Ukrainie to porażka Rosji. Eksperci od dawna ostrzegają jednak, że najgroźniejszy może okazać się przegrywający Putin, niemający nic do stracenia, zapędzony w kozi róg niczym ranne zwierzę. Czy byłby zdolny użyć ładunków nuklearnych przeciw Ukrainie lub krajom NATO? W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję Reuters ostrzegł, że wojna atomowa jest brana pod uwagę.

Rosja znowu grozi wojną atomową. Ławrow ostrzega

Zdaniem Ławrowa, ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest „znaczne”, chociaż Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego ryzyka. Ma nadzieję, że wojna zakończy się podpisaniem stosownego porozumienia, którego parametry zostaną określone przez kolejne etapy działań wojennych.

Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć – ostrzegł Siergiej Ławrow.

Przypominamy, że w piątek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie wykluczają użycia broni jądrowej przez Rosję. Jednocześnie Witold Waszczykowski przypomniał, że Rosja jakiś czas temu ćwiczyła atak atomowy na Polskę i przeprowadzała związane z nim symulacje komputerowe. W rosyjskiej telewizji zapowiedziano natomiast, że „Warszawa zniknie w 30 sekund”.