18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostatni zryw?

Rosja przegrupowuje siły. SZYKUJĄ SZTURM NA KIJÓW

08.03.2022  10:42
Rosja przegrupowuje siły. Szykują szturm na Kijów
Rosja przegrupowuje siły. Szykują szturm na Kijów Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Sztab generalny Sil Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosja szykuje się do szturmu na Kijów. Wojska rosyjskie przegrupowują się, szykują atak.

Wojna w Ukrainie nie przebiega po myśli Rosjan. Chcieli zdobyć Kijów i przejąć władzę w państwie w dwa dni, tymczasem trwa już trzynasta doba walk, a oni zaangażowali w wojnę prawie wszystkie zgromadzone na ten cel siły i stracili tysiące sztuk sprzętu i ponad 12 tysięcy żołnierzy (kolejnych kilkadziesiąt tysięcy jest rannych bądź w niewoli).

Kolejni eksperci oceniają, że Rosjanie "jadą resztkami sił", są wykończeni, przegrywają, a Kreml zaczyna powoli wycofywać się i łagodzi swe żądania. A że nie wiedzą jeszcze, jak z twarzą wyjść z konfliktu, chcą podjąć próbę podbicia Kijowa.

Rosjanie szykują szturm na Kijów

Wedle nowego raporty sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przegrupowują się, by przeprowadzić szturm na Kijów. Chcą ponoć wysłać do stolicy swoje najsilniejsze oddziały i najbardziej brutalnych bojówkarzy, w tym grupę Wagnera i Kadyrowców.

- Od ponad 24 godzin wróg przegrupowuje się, by zorganizować szturm na Kijów. Okupanci planują przyłączyć się do szturmu najzdolniejszych jednostek i pododdziałów Pułku Gwardii Specjalnej Ramzana Kadyrowa (Grozny), 27. Oddziału Kuzbasu (Kemerowo), 604. Centrum Witiaź (Moskwa) Rosgwardii i prywatnej kompanii wojskowej Liga (dawniej Wagner) - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ukraińcy twierdzą, że Rosja skupia się obecnie na kilku konkretnych zadaniach. Po pierwsze starają się zabezpieczyć korytarz lądowy, po drugie przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem, po trzecie okrążyć Kijów, by następnie go zaatakować. Chcą też dotrzeć do granic obwodów ługańskiego i donieckiego.

Rosja przegrywa wojnę?

Inwazja na Ukrainę sprowadziła na Rosję potężne problemy. Sankcje nakładane na kraj doprowadzają go do izolacji i bankructwa, z rynku wycofują się giganci, Rosjanie zostali uwięzieni i zawieszają loty międzynarodowe, bo niemal cały świat zamknął dla nich strefę powietrzną.

W dodatku armia Rosji okazała się dużo słabsza, niż Rosjanie utrzymywali przez lata i jest dziesiątkowana przez Ukraińców. Eksperci oceniają, że wojskowi są wyczerpani, nie chcą dalej walczyć, nie widzą sensu atakowania Ukrainy. Co więcej, zużyli już ogromną część sprzętu, między innymi wystrzelali połowę rakiet Iskander.

Rosja już łagodzi swoje żądania wobec Ukrainy, co zdaniem ekspertów oznacza powolne wycofywanie się z wojny. W poniedziałek w czasie negocjacji Rosjanie zażądali uznania separatystycznych republik ługańska i donieckiej niezależnymi terytoriami, oddania sobie Krymu i zmian Konstytucji, zapewniających nieprzystąpienie do jakichkolwiek organizacji międzynarodowych. Ostatnie żądanie to demilitaryzacja Ukrainy.

Jeszcze kilka dni temu Władimir Putin odgrażał się, że zajmie całą Ukrainę, a Siergiej Ławrow zapewniał, że wojna będzie prowadzona do końca.