18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Nie wychodźcie z domu"

Rosja użyje broni chemicznej? Padła data

Wojciech Kozicki
10.05.2022  08:59
Putin zdobędzie Azowstal bronią chemiczną? Ołeksandr Łaszyn ostrzega
Putin zdobędzie Azowstal bronią chemiczną? Ołeksandr Łaszyn ostrzega Fot: Marco Iacobucci Epp/Shutterstock

Kolejne plany Władimira Putina ujawnione. Czy Rosja użyje broni chemicznej na terytorium Ukrainy? Rada Miejska Mariupola ostrzega, że Rosjanie mogą użyć zakazanych środków masowego rażenia, by pozbyć się obrońców Azowstalu.

Wywiady USA i Ukrainy od dawna ostrzegają, że Rosja może wykorzystać broń chemiczną w trwającej wojnie. Czy Putin rzeczywiście może sięgnąć po tak okrutne i makabryczne środki? Deputowany Rady Miejskiej Ołeksandr Łaszyn ostrzega, że rosyjska armia może posłużyć się bronią chemiczną, by ostatecznie zdobyć Azowstal. Zaapelował do mieszkańców miasta, by 11 maja nie wychodzili z domów. Szacuje się, że do tej pory zginęło w Mariupolu zginęło ponad 20 tysięcy osób.

Rosja i bron chemiczna. Szykują kolejną masakrę w Mariupolu?

Wstępnie obrońcom Azowstalu dawano tylko kilka tygodni na przetrwanie. Tymczasem Ukraińcy wciąż niezłomnie bronią kompleksu przemysłowego mimo morderczych i zmasowanych ataków Rosjan. Zdaniem Łaszyna, to rozsierdziła Putina do tego stopnia, że jest gotów sięgnąć po broń chemiczną.

Łaszyn jako obiekt ataku wskazał zakłady Azowstal, ostatni punkt oporu sił ukraińskich w Mariupolu. Ewakuowano stamtąd kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach. Azowstalu bronią pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej – przypomina Radio ZET.

O tym, że Rosjanie wykorzystają broń chemiczną w Mariupolu mówi się niemal od samego początku walk o Azowstal. Na początku kwietnia pułk Azow powiadomił, że rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia. Poszkodowani mieli podobno problemy neurologiczne i problemy z oddychaniem. Pentagon nie potwierdził tych doniesień.

Ryzyko użycia broni chemicznej przez Rosję jest wysokie i NATO przygotowuje Ukrainę na taką ewentualność już od dawna. Już w marcu była mowa o przekazaniu Ukrainie środków obrony przed atakami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i przed skażeniem jądrowym.

Obawiamy się możliwości użycia takiej broni przez rosyjski reżim - szef NATO, Jens Stoltenberg.

Czytaj także