18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poniosą konsekwencje?

Rosjanie zrobili z kosmosu wysypisko śmieci. Posprzątają po sobie?

Bartłomiej Ciepielewski
09.11.2020  17:47
Śmieci w kosmosie przybywa
Śmieci w kosmosie przybywa Fot: Dima Zel/Shutterstock

Według najnowszych badań Rosja odpowiada za największą ilość zanieczyszczeń w przestrzeni kosmicznej. Krążące odpady mogą stanowić poważne zagrożenie. Niestety chętnych do posprzątania brakuje.

Kosmos staje się wysypiskiem śmieci, co może doprowadzić do katastrofy. Już teraz zagrożenie odczuwają agencje kosmiczne i astronomowie. Przyszłe podróże w kosmos będą coraz bardziej ryzykowne.

Opublikowane badania wskazują winnych tej sytuacji. Najwięcej zanieczyszczeń zostawiła po sobie Rosja. W przestrzeni kosmicznej znajduje się ponad 14 tysięcy sztuk rosyjskich odpadów. Na drugim miejscu plasuje się USA, 8734 sztuk amerykańskich śmieci również robi wrażenie. O połowę mniej śmieci niż Stany Zjednoczone, zostawiły Chiny. Znacznie lepiej o kosmiczny porządek dbają Francuzi, którzy zostawili niecałe 1000 sztuk kosmicznych resztek.

Zanieczyszczeń przybywa w zastraszającym tempie

Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Jeszcze dwa lata temu kosmicznych zanieczyszczeń było o połowę mniej. Niestety ludzkość zaśmieca nie tylko całą planetę, ale i przestrzeń kosmiczną. Odpady zagrażają satelitom podróżującym po orbicie okołoziemskiej. Rocznie przeprowadzane są setki manewrów, ratujące te urządzenia przed zderzeniem.