18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

już świętują zwycięstwo

ROSJANOM ODBIŁO. Każą Ukraińcom organizować imprezy ku ich chwale

Emilia Waszczuk
20.04.2022  19:27
Rosjanie szykują imprezę z okazji zwycięstwa nad Ukrainą
Rosjanie szykują imprezę z okazji zwycięstwa nad Ukrainą Fot: Evgeny Sinitsyn/Xinhua News/East News

Rosja jeszcze nie zwyciężyła (i nie wiadomo, czy zwycięży), a już robi plany hucznego świętowania. Mer Berdiańska zdradza: chcą wyprawić imprezy na atakowanych terenach.

Wojna w Ukrainie trwa, a Kreml już się nie kryje - chcą ogłosić zwycięstwo w swoje najważniejsze święto narodowe Dzień Zwycięstwa 9 maja. Problem w tym, że końca konfliktu nie widać, Ukraińcy ani myślą się poddać, a Rosjanie ciągle atakują. Jednocześnie kolejne wywiady, czy to ukraiński, czy zagraniczne, raczej nie dają szans na zwycięstwo Rosji.

Propaganda jednak działa i Władimir Putin robi wszystko, by ją podtrzymać. On i jego kumple wymyślili właśnie, że 9 maja w atakowanych przez Rosjan miastach mają się odbyć... koncerty.

Rosjanie chcą świętować zwycięstwo

O szalonym pomyśle i usilnych staraniach Rosjan powiedział mer Berdiańska Ołeksandr Swidło. - Do instytucji kultury przychodzili przedstawiciele Federacji Rosyjskiej i domagali się zorganizowania koncertów z okazji 9 maja. Wyznaczyli nielegalnie swojego dyrektora - zdradził.

Impreza w czasie wojny? W dodatku na atakowanym terenie? Coś takiego wymyślić mogli tylko Rosjanie. Czy im się uda? Czas pokaże. Rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk twierdzi jednak, że rozgryzł zamiary Kremla i wie z całą pewnością - nawet jeśli Putin zdobędzie Donbas, na Donbasie nie poprzestanie. I po 9 maja będzie kontynuował inwazję, próbując podbić kolejne regiony.

Teraz ich cel jest jasny, wyparcie sił ukraińskich poza administracyjne granice obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymanie korytarza lądowego na tymczasowo okupowany Krym. Właśnie takie "zwycięstwo" ich władza próbuje sprzedać swojemu społeczeństwu. Ale Rosja z całą pewnością się do tego nie ograniczy

- powiedział Ołeksij Motuzianyk w wywiadzie dla RBK-Ukraina.