18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mają dosć

Rosjanie nie chcą umierać. Podnieśli bunt przeciw dowódcom

25.03.2022  18:49
Rosjanie nie chcą umierać w Ukrainie
Rosjanie nie chcą umierać w Ukrainie Fot: Rex Features/East News

Rosyjscy żołnierze wiedzą już, że nie przyjechali do Ukrainy, by wyzwalać kraj, a jedynie mordować niewinnych cywilów, zrównując z ziemią kolejne miasta. Część z nich nie godzi się z takimi działaniami, buntując się przeciwko rozkazom. W Melitopolu grupa 70 żołnierzy odmówiła przełożonym walki z Ukraińcami.

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w czwartek odmówiło walki 70 rosyjskich wojskowych należących do pododdziału znajdującego się w Melitopolu.

Otrzymaliśmy informację, że 24.03.2022 w pododdziale wojsk Federacji Rosyjskiej, który rozlokowany jest w Melitopolu, 70 wojskowych podniosło bunt w sprawie wykonywania rozkazów przełożonych i odmówiło brania udziału w działaniach bojowych przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy - napisano w komunikacie.

Ukraińskie służby zachęciły też wrogich żołnierzy, by poddawali się, dzięki czemu "zyskają szansę na utrzymanie się przy życiu". Wiadomo, że nie wszyscy okupanci wyrażają chęć walki, część z nich porzuca broń i ucieka do Rosji lub dobrowolnie oddaje się w ręce Ukraińców.

Rosyjscy żołnierze tracą pracę

Obrońcy praw człowieka z rosyjskiej grupy Agora informują, że w ostatnich dniach 12 żołnierzy z sił specjalnych OMON straciło pracę ze względu na odmowę wyjazdu do Ukrainy. Pozbawieni pracy wojskowi zapowiadają, że teraz drogą sądową będą walczyli o przywrócenie do służby.

Według danych opublikowanych 25 marca przez Siły Zbrojne Ukrainy Rosjanie stracili już 16,100 żołnierzy, 115 samolotów, 561 czołgów,  125 helikopterów, 1625 pojazdów opancerzonych, 5 łodzi oraz 53 drony.

Czytaj także