18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre wieści

Rosjanie uciekają pod granicę. Ogromny sukces Ukrainy

17.05.2022  13:51
Kolejne sukcesy ukraińskich obrońców
Kolejne sukcesy ukraińskich obrońców Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Doniesienia o sukcesach Ukraińców w wojnie z Rosją potwierdzają Amerykanie. Według doniesień Pentagonu, siły ukraińskie prowadzące kontrofensywę w obwodzie charkowskim, odepchnęły okupantów na odległość niespełna czterech kilometrów od granicy.

Wojna w Ukrainie może potrwać jeszcze wiele miesięcy i dobrze o tym wiedzą tamtejsze władze. Doradca Wołodymyra Zełenskiego stwierdził ostatnio, że "kontrofensywa na szeroką skalę" ruszy prawdopodobnie w lipcu, czyli w momencie, gdy dotrą wszystkie zapowiadane przez Zachód dostawy uzbrojenia.

Klęska Rosjan pod Charkowem

Ukraińcy jednak nie zamierzają czekać na pomoc i już teraz odbijają niektóre tereny na wschodzie kraju. Ostatnio ukraińskie siły z sukcesem wypchnęły pod granicę Rosjan, stacjonujących nieopodal Charkowa.

Informację o sukcesie charkowskiej kontrofensywy potwierdził Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego. Polityk opublikował na Telegramie zdjęcie żołnierzy na tle postawionego na nowo słupa granicznego. Warto jednak zaznaczyć, że w okolicach Charkowa nadal stacjonuje wielu najeźdźców.

Natarcie pod Charkowem zaczyna wyglądać bardzo podobnie do kontrofensywy, która ostatecznie wyparła rosyjskie wojska spod Kijowa. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy najeźdźcy również w tym przypadku podejmą decyzję o wycofaniu się - oceniają analitycy z Instytutu Badań nad Wojną.

Podczas drugiej fazy ofensywy Ukraińcy bronią się niezwykle skutecznie. Obrońcy często likwidują całe oddziały Rosjan, dzięki sprytnie zastawianym pułapkom. Na wschodzie przewagę liczebną mają wojska Putina, lecz do tej pory nie pomogło im to w prowadzeniu ofensywy. Szacuje się, że tylko podczas nieudanej przeprawy przez Doniec okupanci stracili 100 pojazdów i 1000 żołnierzy.