18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bombardują domy

Rosjanie wykorzystali ZAKAZANĄ BROŃ. Bestialski atak na miasto

27.03.2022  17:19
Rosjanie używają zakazanej broni
Rosjanie używają zakazanej broni Fot: Rex Features/East News

Ukraińskie MSW poinformowało, że Rosjanie zrzucili bomby kasetowe na Krasnohoriwkę. Wykorzystanie tej amunicji na terenach zamieszkiwanych przez ludzi jest surowo zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że rosyjscy wojskowi zaatakowali jedną z dzielnic mieszkaniowych Krasnohoriwki. Do ostrzału wykorzystano zakazaną i niezwykle niebezpieczną amunicję kasetową.

Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabroniona amunicją kasetową. Spadła ona na ulice zabudowy prywatnej - ogłosiło MSW.

Amunicja kasetowa składa się z wielu małych ładunków wybuchowych, które są uwalniane w trakcie eksplozji pocisku. Zależnie od rodzaju amunicji, może się tam znajdować od kilku do nawet kilkuset ładunków. Około 2 proc. ładunków nie wybucha, przez co stanowią one ogromne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Armia Putina atakuje cywilów

MSW informuje, że okres samolikwidacji amunicji kasetowej może wynosić do 40 lat. Przebywanie w okolicy, gdzie została wykorzystana, grozi śmiercią, dlatego też międzynarodowe prawo humanitarne zakazuje stosowania tej broni na terenach zamieszkiwanych przez ludzi.

Rosyjska ofensywa została skutecznie wyhamowana, przez co żołnierze Putina coraz częściej decydują się na ataki obiektów cywilnych. Najgorsza sytuacja jest w Mariupolu, gdzie uszkodzono lub całkowicie zniszczono około 80 proc. domów.

Czytaj także