18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe doniesienia

Rosjanie zniszczyli polską broń. Nagranie trafiło do sieci

18.07.2022  14:33
Pierwszy "Krab" zniszczony w Ukrainie
Pierwszy "Krab" zniszczony w Ukrainie Fot: MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Ukraińskie media informują, że Rosjanie zniszczyli pierwszą polską armatohaubicę Krab podczas starć w rejonie Donbasu. Według wstępnych ustaleń żaden z członków załogi nie odniósł obrażeń.

Pod koniec maja polskie władze podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie 18 armatohaubic "Krab" wyprodukowanych przez Hutę Stalową Wolę. Do obsługi sprzętu przeszkolono 100 ukraińskich artylerzystów.

Rosjanie już odczuli, co to jest nowoczesna artyleria i że nie będą mieć bezpiecznego zaplecza na naszej ziemi - mówił Zełenski, nawiązując do militarnego wsparcia dostarczanego przez Polskę.

Na chwilę obecną w Ukrainie służy około 10 "Krabów". Zgodnie z umową trafi tam 60 jednostek sprzętu.

Pierwszy "Krab" zniszczony

W niedzielę w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że pierwszy "Krab" walczący na Ukrainie został zniszczony przez Rosjan. Krótkie nagranie przedstawiające wrak maszyny zostało opublikowane na Twitterze.

Pierwsza zniszczona w Ukrainie polska haubica samobieżna Krab. Najważniejsze, że według wstępnych informacji jej załoga nie odniosła obrażeń - przekazał jeden z ukraińskich portali.

Internauci podchodzą do tych doniesień z dystansem. Pojawiły się nawet dyskusje podważające pochodzenie broni zarejestrowanej na nagraniu.