18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co za znalezisko

Rosjanie ZOSTAWILI TO w Czarnobylu! Prawdziwy skarb

07.06.2022  15:40
Rosjanie splądrowali elektrownię w Czarnobylu
Rosjanie splądrowali elektrownię w Czarnobylu Fot: DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

Przez pierwsze tygodnie wojny Rosjanie okupowali Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Choć udało się uniknąć katastrofy, obiekt został zniszczony i splądrowany, a okupanci napromieniowani. Żołnierze zostawili po sobie rozbite monitory, graffiti, fekalia w każdym pomieszczeniu, a co najważniejsze około 100 litrów luksusowego alkoholu.

Szczegóły dotyczące stanu ukraińskiej elektrowni ujawnił "Wall Street Journal". Dziennik powołując się na informacje żołnierzy, donosi, że okupanci powyrywali ze ścian monitory, zniszczyli wyposażenie oraz ukradli dyski twarde.

Co ciekawe, pracownicy obiektu przekazali, że prawie w każdym pomieszczeniu znaleziono ludzkie odchody, mimo że znajdowały się tam działające ubikacje. Najeźdźcy zostawili też po sobie 100 litrów "wysokiej jakości wódki".

Rosjanie wystraszyli się promieniowania

Rosjanie opuścili elektrownię pod koniec marca. Według informacji ukraińskich mediów zaczęli wtedy odczuwać "pierwsze skutki napromieniowania". Wtedy pojawiły się również doniesienia, że niektórzy okupanci kopali okopy w Czerwonym Lesie bez żadnego zabezpieczenia.

Uciekli z elektrowni głównie przez to, że uczestniczenie w walkach przy wysokim poziomie napromieniowania jest bardzo niebezpieczne – mówiła w rozmowie z "WSJ" rzeczniczka Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Julia Bezdizha.

Zdaniem szefa Państwowej Agencji Zarządzania Strefą Wykluczenia każda z osób "stacjonująca w Czarnobylu odczuje tego skutki". Niestety, Rosjanie nadal okupują Zaporoską Elektronie Jądrową, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Czytaj także