18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie bezpieczniej?

Rosyjska misja pokojowa trwa. Wysłano tysiące uzbrojonych żołnierzy

Bartłomiej Ciepielewski
12.11.2020  17:38
Pokojowe śmigłowce szturmowe
Pokojowe śmigłowce szturmowe Fot: VanderWolf Images/Shutterstock

Rosyjscy żołnierze mają trafić do Górnego Karabachu. Zaopatrzeni w szturmowe śmigłowce, opancerzone transportery i sprzęt wojskowy, będą pilnować pokoju między Armenią i Azerbejdżanem. Czy widok rosyjskiej armii uspokoi napiętą atmosferę między państwami?

Na lotnisko w Armenii trafiły rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-24 oraz przeznaczone do transportu Mi-8. Mają one pokojowo monitorować podpisane przez Armenię i Azerbejdżan zawieszenie broni. W rejon konfliktu trafiło już prawie 2000 rosyjskich żołnierzy, 90 opancerzonych transporterów oraz 380 sztuk wojskowego sprzętu.

Trwające od ponad miesiąca walki zostały wstrzymane, podpisaną 9 listopada umową. Konflikt nieprzerwanie tli się od 1988 roku, natomiast ostatnie wydarzenia doprowadziły do niebezpiecznych działań militarnych. Tłem starć jest autonomiczny obwód Górnego Karabachu. Oba kraje domagają się kontroli nad tym rejonem.

Tysiące ofiar konfliktu w Górskim Karabachu

Konflikt wybuchł 27 października, a za jego rozpoczęcie odpowiada Azerbejdżan. Według rosyjskich danych działania militarne pochłonęły ponad 5 tysięcy ofiar. Do walk wykorzystano militarne drony, które zaszokowały swoim potencjałem militarnym.