18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus zwalczony

Ruszyły masowe szczepienia! Najpierw lekarze i nauczyciele

Bartłomiej Ciepielewski
02.12.2020  18:08
Szczepionka już się zbliża
Szczepionka już się zbliża Fot: Africa Studio/Shutterstock

Już w przyszłym tygodniu ruszą w Rosji pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Sputnik V trafi najpierw do pracowników służby zdrowia i nauczycieli. Prezydent Rosji zapewnia, że szczepionki nie zabraknie.

Władimir Putin oświadczył, że już niebawem obywatele otrzymają 2 miliony dawek rosyjskiej szczepionki. Na terenie kraju rozpoczną się szczepienia na masową skalę. Na początku Sputnik V trafi do "dwóch pierwszych grup ryzyka", czyli lekarzy i nauczycieli.

Wicepremier Tatiana Golikowa przekazała, że jeszcze w grudniu szczepionki dotrą do pozostałych mieszkańców. Będą one bezpłatne i dobrowolne.

Rosyjska szczepionka budzi wątpliwości

Preparat został opracowany przez ośrodek im. Nikołaja Gamalei, podlegający Ministerstwu Zdrowia. Twórcy zapewniają, że skuteczność antidotum sięga nawet 95 procent. Wielu rosyjskich lekarzy podważa bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki.

Na masowe szczepienia przygotowały się największe, rosyjskie miasta. W Moskwie znajduje się 300 punktów szczepień, jednak termin ich uruchomienia nie jest jak na razie znany.

Czytaj także
Przeczytaj więcej