18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą bronić kraju

Rząd PRZYWRACA OBOWIĄZKOWĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ. Wszystko przez Rosję

06.07.2022  14:49
Łotwa przywraca obowiązkowy pobór do wojska
Łotwa przywraca obowiązkowy pobór do wojska Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Agresja na Ukrainę oraz narastające napięcia w kontaktach z Rosją sprawiły, że władze Łotwy podjęły decyzję o przywróceniu obowiązkowego poboru do wojska. Nowe prawo wejdzie w życie już w przyszłym roku. Polska pójdzie tym samym tropem?

Łotwa po dołączeniu do NATO całkowicie zrezygnowała z obowiązkowej służby wojskowej. Armia tego kraju od 2007 roku składa się tylko i wyłącznie z żołnierzy zawodowych oraz ochotników Gwardii Narodowej.

Łotewskie siły zbrojne są wyjątkowo skromne, gdyż liczą jedynie około 7500 żołnierzy zawodowych i członków Gwardii Narodowej. Na terenie kraju stacjonuje też ponad 1500 żołnierzy NATO.

Obowiązkowa służba w Łotwie

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks stwierdził ostatnio, że armia jest zbyt mała, by zapewnić bezpieczeństwo całego kraju. W związku z tym od przyszłego roku przywrócony zostanie obowiązkowy pobór do wojska.

Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie - przekazał Pabriks.

Jak dodał, obowiązek, który zostanie przywrócony w 2023 roku, będzie dotyczył jedynie mężczyzn. Władze Łotwy planują także wybudowanie bazy wojskowej nieopodal miasta Jekabpils przy granicy z Rosją.

Czytaj także