18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zuckerberg straci fortunę?

Rząd USA chce zniszczyć Facebooka? Rozpoczęto batalię

Bartłomiej Ciepielewski
10.12.2020  15:07
Facebook zostanie zniszczony?
Facebook zostanie zniszczony? Fot: AlesiaKan/Shutterstock

Władze USA oskarżają Facebooka o zbudowanie monopolu medialnego, neutralizującego rozwijających się rywali. Portalowi Marka Zukerberga grozi rozczłonkowanie na mniejsze podmioty. Rozpoczęto batalię prawną.

Niemal wszystkie stany i rząd federalny pozwały Facebooka za wykorzystywanie dominacji rynkowej do zbierania danych o użytkownikach oraz prowadzenia działań antykonkurencyjnych. Spółce Marka Zukerbega grozi unieważnienie wykupu części firm. Główne oskarżenia odnoszą się do przejęcia serwisu Instagram w 2012 roku za kwotę 1 mld dolarów oraz aplikacji WhatsApp za 19 mld dolarów w 2014 roku.

Przez prawie dekadę Facebook wykorzystywał swoją dominację i pozycję monopolistyczną, by niszczyć mniejszych rywali i pozbywać się konkurencji, wszystko to kosztem zwykłych użytkowników - informuje w swoim oświadczeniu prokurator Letitii James.

W amerykańskich sądach rozpoczyna się właśnie ogromna batalia prawna. Stawką jest między innymi odebranie Markowi Zukerbergowi Whatsappa i Instagrama.

Facebook się tłumaczy

Zarząd Facebooka wyjaśnia, że zielone światło na takie transakcje otrzymał od Baracka Obamy. Zdaniem oskarżonych wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Facebook podkreśla, że rynek pozostaje konkurencyjny, gdyż nadal spółka nie przejęła na przykład TikToka. Marka Zukerberga nie interesuje również nowo powstała platforma społecznościowa Parlera. Złożone wyjaśnienia nie przekonują amerykańskiego rządu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze