18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

testami w koronawirusa

Rząd kupił miliony testów. ZBADAJĄ WSZYSTKICH OBYWATELI

Emilia Waszczuk
17.10.2020  17:03
Masowe testowanie. Rząd chce zbadać wszystkich obywateli
Masowe testowanie. Rząd chce zbadać wszystkich obywateli Fot: Cryptographer/Shutterstock

Nadzwyczajna decyzja premiera i miliony testów na koronawirusa. Wojsko i policja przebadają niemal wszystkich obywateli.

Słowacja krok przed innymi krajami w walce z koronawirusem? W czasie gdy w Polsce robi się kilkadziesiąt tysięcy testów dziennie i niemal codziennie padają nowe, dobowe rekordy zakażeń, rząd naszych sąsiadów decyduje się na odważny krok. Przełomową decyzję podjął premier Igor Matovič, który chce zbadać w kierunku SARS-COV-2 prawie wszystkich obywateli.

W sobotę, w czasie konferencji prasowej, szef rządu Słowacji poinformował o zakupie 13 milionów testów, które przeprowadzone mają być w całym kraju, za darmo.

Zobacz także

Rząd Słowacji kupił testy na koronawirusa. Chcą zbadać wszystkich

Testowanie obywateli ma zacząć się w najbliższy weekend od mieszkańców trzech powiatów, w których sytuacja epidemiologiczna jest najcięższa. Tydzień później akcja przeprowadzona ma być w reszcie kraju. Badaniem ludzi zajmą się służby mundurowe, na czele z wojskiem. W sumie do akcji zaangażowanych ma być ponad 40 tysięcy osób. Wcześniej każda z nich zostanie przebadana, by nie przekazywać koronawirusa obywatelom.

Ogólnokrajowe testowanie przeprowadzone ma być jak wybory - rząd przewiduje 6 000 miejsc poboru, do których dotrzeć będzie łatwo z każdego zakątka kraju. Jeśli u kogoś potwierdzone zostanie zakażenie - osoba ta, jak i wszyscy jej domownicy, będą poddani kwarantannie. Co ważne, badanie populacji zostanie powtórzone (najpewniej po tygodniu), by wykryć "fałszywie ujemnych" obywateli z pierwszego testu.

Słowacja zatrzyma koronawirusa?

Słowacja 13 milionów szybkich testów antygenowych zamówiła u trzech różnych firm. Do testowania całej populacji rząd przygotowywał się przez ostatnie 3 tygodnie. Zakup kosztował kraj 57 milionów euro.

Jak na razie nie wiadomo jeszcze, czy testy będą obowiązkowe dla wszystkich obywateli, czy dobrowolne. Premier Słowacji Igor Matovič liczy jednak na to, że przebada się 90 procent społeczeństwa - podaje serwis aktuality.sk. Rząd dalej zastanawia się, czy badaniami objąć także dzieci i czy ewentualnie zmienić prawo, by wszyscy obywatele mieli obowiązek poddania się testom.

Od początku pandemii koronawirusa SARS-COV-2, na Słowacji wykryto (do 17 października) 28 268 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 83 pacjentów zmarło. W kraju mieszka niespełna 5,5 miliona ludzi.

Przeczytaj więcej
Komentarze