18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rząd rozda pieniądze 18-latkom. Ponad 1800 złotych

07.10.2021  15:25
Rząd rozdaje bony
Rząd rozdaje bony Fot: Sean Locke Photography/Shutterstock

Rząd szykuje wyjątkowo hojny prezent za ukończenie 18. roku życia. Wszyscy nastolatkowie, którzy wkroczą w dorosłość, otrzymają bon warty ponad 1800 złotych. Upominek będzie można wykorzystać między innymi podczas wydarzeń kulturalnych.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował, że od 2022 roku osoby wchodzące w dorosłość otrzymają specjalny bon o wartości 400 euro (ponad 1800 złotych), który można wykorzystać na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Uwzględnione w projekcie budżetu środki pozwolą na "zakup biletów do kin, na spektakle, koncerty muzyczne lub zakup książek". Szef hiszpańskiego rządu twierdzi, że nowy projekt pomoże napędzić rodzimą kulturę, która szczególnie ucierpiała podczas pandemii. Podobne rozwiązania stosuje się we Włoszech i Francji.

Bony dla 18-latków

Badania dowodzą, że to właśnie instytucje związane z kulturą wyjątkowo mocno odczuwają skutki pandemii COVID-19. Jak informuje GUS, 64,9 proc. instytucji kultury odnotowało spadek przychodów. Sytuację miały ratować wydarzenia online, lecz pomogły one jedynie częściowo.

Rozwiązania zastosowane przez Hiszpanię mogłyby sprawdzić się też w naszym kraju? Do tej rząd nie rozważał takiej opcji, lecz z pewnością znalazłaby ona uznanie wielu środowisk związanych z kulturą.

Czytaj także
Przeczytaj więcej