18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak jak w Chinach

Władza chce wprowadzić paszporty szczepionkowe

Bartłomiej Ciepielewski
04.02.2021  15:40
Niebawem zmiana prawa?
Niebawem zmiana prawa? Fot: Bartlomiej Magierowski/East News

Rządy na całym świecie pracują nad wprowadzeniem "paszportów szczepionkowych", które mają pomóc w walce z opanowaniem epidemii. Rozróżnienie osób, które zostały zaszczepione zdaniem ekspertów, przyspieszy odbudowę gospodarki.

"Paszporty szczepionkowe" czyli elektroniczne certyfikaty będą zapewniały wiele przywilejów osobom zaszczepionym. Podobny dokument będą mogły posiadać osoby bez szczepień, jednak znajdą się tam informacje o ostatnim terminie przeprowadzania testu przeciw COVID-19.

Prace nad wprowadzeniem nowej technologii finansuje między innymi rząd Wielkiej Brytanii. W kraju trwają już testy "paszportów szczepionkowych". Jak poinformowano, brytyjskie dokumenty będą zawierały jedynie informację o szczepieniu oraz wyglądzie danej osoby.

Programiści rozwijający technologię przyznają, że "paszporty szczepionkowe" mogą wiązać się z wykluczeniem i dyskryminacją młodych osób, gdyż te zostaną zaszczepione na końcu.

Wejście do baru tylko po szczepieniu?

Podobna technologia stosowana jest w Chinach. Tamtejsze firmy wprowadziły paszporty umożliwiające wejście do sklepu lub lokalu.

W Pekinie trzeba mieć paszport, aby wejść do każdej przestrzeni handlowej. Być może będę musiał zeskanować kody trzy razy, aby wejść do sklepu: najpierw w zewnętrznej strefie handlowej, drugi przy wejściu do budynku, trzeci przy wejściu do sklepu - opisuje sytuację Dan Wang, analityk z ośrodka badawczego Gavekal.

Koronapaszporty obowiązują także w Danii. Wstępnie mają one tylko i wyłącznie ułatwiać podróże.

Czytaj także