18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

krwawy atak

STRZELANINA W KOŚCIELE! Są ofiary śmiertelne i ranni

17.06.2022  08:59
Strzelanina w kościele. Są zabici
Strzelanina w kościele. Są zabici Fot: FR111446 AP/Associated Press/East News

Kolejna strzelanina w USA, tym razem w Birmingham w stanie Alabama. Napastnik wtargnął z bronią do kościoła. Są ofiary śmiertelne.

W kościele episkopalnym pod wezwaniem św. Stefana w Birmingham w USA doszło do krwawego ataku. Napastnik z bronią wtargnął do świątyni, po czym otworzył ogień do zgromadzonych. Potwierdzono śmierć dwóch osób. Co najmniej jedna kolejna została ranna i trafiła do szpitala. Nie ujawniono jej stanu.

Do ataku doszło o godzinie 18:22 czasu lokalnego (w środku nocy, o godzinie 1:22 w Polsce). W kościele na przedmieściach Birmingham odbywało się właśnie spotkanie niewielkiej grupy. Policja na miejscu miała pojawić się już chwilę po otrzymaniu zgłoszenia o strzelaninie.

Strzelanina w kościele

Już wiadomo, że napastnik został zatrzymany i przebywa w areszcie, policja odmawia ujawnienia jego danych. Mundurowi twierdzą, że nie ma dalszego zagrożenia dla mieszkańców - podaje The Guardian. Motywy zbrodni nie są na razie znane. Śledztwo w sprawie prowadzą FBI i policja lokalna.

To szokujące. Parafia Św. Szczepana to wspólnota zbudowana na miłości, modlitwie i łasce. W kościele gromadzą się ludzie wszystkich wyznań

- mówi zdruzgotany biskup diecezji Alabama Kelley Hudlow.

Gubernator Alabamy Kay Ivey zapewnia, że władze monitorują sytuację. Podkreśla, że podobne zdarzenie nigdy nie powinno mieć miejsca ani w kościele, ani nigdzie indziej. -  Modlimy się za rodziny ofiar, rannych i całą wspólnotę kościelną. Cieszę się, że sprawca jest w areszcie - powiedziała.

Broń w USA. Będą zmiany?

W USA w ostatnich tygodniach dochodzi do wielu strzelanin, w tym w szkołach czy na terenach kościelnych. Niedawno informowaliśmy m.in. o ataku na przykościelnym parkingu (tuż obok w świątyni odbywało się nabożeństwo), czy w czasie pogrzebu na cmentarzu.

W reakcji na liczne ataki prezydent Joe Biden zapowiedział zmiany w prawie o dostępie do broni. W ostatni weekend senatorowie Partii Demokratycznej i Republikańskiej porozumieli się w kwestii zaostrzenia przepisów. Postawili w ten sposób bardzo mały, ale jednak krok naprzód. Uzgodnili m.in., że rodziny będą mogły wnioskować o konfiskatę broni jeśli odczują zagrożenie ze strony któregoś z członków, oraz zakaz posiadania broni osobom skazanym za przemoc domową. Ponadto zaostrzony zostanie proces przyznawania zezwoleń na broń palną osobom poniżej 21. roku życia.