18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szok w Rosji

SZOJGU ZDRADZIŁ PUTINA? Poważne oskarżenia wobec ministra obrony

Emilia Waszczuk
15.05.2022  15:34
Szojgu zdradził Putina?
Szojgu zdradził Putina? Fot: Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Władimir Putin ma zdrajcę wśrod najbliższych współpracowników? Pojawiły się poważne oskarżenia pod adresem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.

Siergiej Szojgu to jeden z najbardziej zaufanych ludzi Władimira Putina, jego bliski współpracownik i jedna z najważniejszych twarzy inwazji Rosji na Ukrainę. Już kilka razy pojawiały się plotki o tym, że polityk mógł narazić się władzy, a zaczęły krążyć gdy pierwszy raz poinformowano o zawale serca mężczyzny. Zaczęły się bowiem spekulacje, że ktoś chciał go "zlikwidować", a w podobnych okolicznościach w Rosji co chwilę umierają przeciwnicy Kremla.

Teraz na Siergieja Szojgu po raz kolejny padł cień. Pojawiło się podejrzenie, że polityk dopuścił się zdrady Rosji. Poważne oskarżenia wysnuwa wobec niego były pułkownik rezerwy Specnazu GRU Igor Girkin.

Szojgu zdradził Rosję i Putina?

Girkin to zasłużony dla Rosji mundurowy. Poza ważną funkcją, pełnioną w przeszłości, brał też udział w ważnych konfliktach zbrojnych, między innymi w wojnie w Bośni i Hercegowinie. W 2014 roku był jednym z głównych dowodzących w wojnie o Donbas, przewodniczył prorosyjskim bojówkom w Doniecku, a także uczestniczył w zajmowaniu Krymu. To również on odpowiada za wielką tragedię, jaka rozegrała się w 2014 roku - omyłkowe zestrzelenie malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą. Został uznany za winnego morderstwa i wydano za nim międzynarodowy list gończy.

Teraz Igor Girkin twierdzi, że Siergiej Szojgu dopuścił się "kryminalnych zaniedbań", a być może nawet zdrady Rosji. Jak zauważa, na to drugie nie ma dowodów, ale...

Wprost oskarżam Siergieja Szojgu co najmniej o kryminalne zaniedbania. Nie mam podstaw, by oskarżać go o zdradę, ale podejrzewam

- mówi w krótkim nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram.

Girkin twierdzi, że to Siergiej Szojgu odpowiada za przedłużającą się wojnę w Ukrainie, przez niego Rosja nadal jej nie zwyciężyła i ponosi ogromne straty. Co na to Władimir Putin? Na razie nic zupełnie. A co będzie później, ile jeszcze zawałów serca i dziwnych zniknięć Siergiej Szojgu zaliczy... to czas pokaże.

Czytaj także