18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chińska dominacja

Satelita 6G wystrzelony w kosmos. Chiński eksperyment

Bartłomiej Ciepielewski
10.11.2020  16:47
Satelita 6G w kosmosie
Satelita 6G w kosmosie Fot: Suwin/Shutterstock

Sieć 5G powoli dociera do europejskich miast, a Chiny testują już nową technologię. W kosmos wystrzelony został nowy satelita 6G. Urządzenie może mieć wiele zastosowań.

Chiny przewodziły w rozwoju technologii 5G na całym świecie. Ambicje Azjatów sięgają jednak o wiele dalej. Kilka dni temu poza Ziemię został wystrzelony satelita 6G, zapewniający sto razy większą przepustowość niż poprzedni standard. Nie ma jeszcze pewności, że nowa technologia zostanie kiedyś upowszechniona.

Do czego posłuży 6G?

Nowe pasmo częstotliwości będzie wykorzystane do planowania przestrzennego, tworzenia aplikacji dla miast oraz monitorowania infrastruktur i zapobiegania kataklizmom.

Nie ma pewności, jak 6G wpływa na ludzi i środowisko. Chińczycy będą monitorowali działanie nowej technologii. Można być pewnym, że 6G wzbudzi podobne obawy jak znane nam 5G. Lęk jak na razie wydaje się nieuzasadniony, gdyż żadne badanie nie stwierdziło szkodliwego wpływu sieci 5G na otoczenie.

Prognozy przewidują, że do komercjalizacji 6G może dojść za 10 lat. Sieć ma zapewniać przepustowość na poziomie większym niż 100 Gbps.