18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Interpol ostrzega. ISIS może zaatakować w Europie

Redakcja
21.12.2018  12:58
Ataki terrorystyczne mogą się powtórzyć, a ISIS i dżihadyści mogą przeprowadzać ataki. Interpol ostrzega, bojownicy dostali niskie wyroki, zagrożenie istnieje.
Ataki terrorystyczne mogą się powtórzyć, a ISIS i dżihadyści mogą przeprowadzać ataki. Interpol ostrzega, bojownicy dostali niskie wyroki, zagrożenie istnieje. Fot: CEN/Europics/East News

Terroryści w Europie mogą planować kolejne ataki terrorystyczne. Tak przynajmniej twierdzi sekretarz generalny Interpolu Jurgen Stock. Dżihadyści z ISIS mogą wkrótce wyjść z więzień i znów przeprowadzać zamachy w Europie.

Jak podaje theguardian.com, Stock ostrzega że Państwo Islamskie wkrótce uderzy jako „ISIS 2.0”. Zwrócił uwagę, że niektórzy niebezpieczni islamiści dostało niskie wyroku i w najbliższych latach wyjdą na wolność.  Mogą wówczas stanowić zagrożenie dla Europejczyków.

ZOBACZ TEŻ: Francja wypuści z więzienia setki niebezpiecznych islamistów

Wielu z nich to ludzie oskarżeni o terroryzm albo powiązani w jakiś sposób z grupami terrorystycznymi. Niektórzy mają do odsiedzenia w więzieni 2-5 lat. Można się więc spodziewać, że po wyjściu na wolność zaangażują się w działalność terrorystyczną – powiedział Stock. (theguardian.com)

Zdaniem Stocka, islamiści po odsiadce mogą być szczególnie niebezpieczni. Więzienia to miejsce, w których często następuje radykalizacja.

Zwrócił także uwagę na bojowników ISIS na Bliskim Wschodzie. Nie wszystkich udało się schwytać, więc wkrótce mogą trafić do Europy. Niemiecki wywiad ostrzega przed gotowymi do zemsty „dziećmi i wdowami” poległych bojowników.

ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Krawczyk ostro o Mahomecie

Stock w wywiadzie dla Anglo-American Press Association powiedział, że w bazie Interpolu znajduje się 45 tys. podejrzanych dżihadystów. Wielu z nich to tzw. „powracający”. Służby nie są w stanie zlokalizować ich wszystkich. Być może zginęli na polu bitwy lub dopiero zamierzają powrócić do Europy. Mogą być problemem, ponieważ są zaprawieni w bojach i przeszli szkolenia, posługują się fałszywymi dokumentami. Być może niektórzy będą chcieli zaatakować na Starym Kontynencie.

Stock oświadczył, że powstaje globalny system wczesnego ostrzegania przed działalnością terrorystyczną. Interpol pomaga zapobiegać zamachom i neutralizować zagrożenia terrorystyczne poprzez np. walkę z cyberprzestępczością i przestępczością zorganizowaną.

ZOBACZ TEŻ: Raper dołączył do ISIS. Groził prezydentowi USA

ISIS i terroryści - informacje:

Zamachy terrorystyczne w Europie:

Czy będą ataki terrorystyczne w Polsce?

Przeczytaj więcej
Komentarze