18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

brawo!

ŁAWROW POKONANY! Prawa ręka Putina rozbrojona

Emilia Waszczuk
06.06.2022  08:01
Ławrow zablokowany
Ławrow zablokowany Fot: AP/Associated Press/East News

Mały bunt, wielkie problemy. Trzy kraje zablokowały wojaże jednego z najważniejszych polityków Rosji. Tak się utrudnia życie Kremlowi.

Siergiej Ławrow to jeden z najważniejszych ludzi Władimira Putina i jedna z twarzy inwazji Rosji na Ukrainę. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji wielokrotnie próbował przekonywać świat, że nie ma żadnej wojny, a jeśli jest, to wywołali ją Ukraińcy. Straszył też kraje Europy czy Stany Zjednoczone atakami (w tym jądrowymi). Szczególnie upodobał zaś sobie grożenie Polsce.

W poniedziałek Siergiej Ławrow miał się spotkać z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Szef Rosyjskiego MSZ planował podróż do Belgradu po tym, jak pod koniec maja głowa państwa Serbii uzgodniła z Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu.

Ławrow zablokowany

Wizyta Ławrowa w Serbii miała trwać dwa dni - 6 i 7 czerwca. Potrwa dni zero, ba, nawet zero godzin. Pojawiły się bowiem problemy, które Rosjanie mogli łatwo przewidzieć. Ostatnio mają jednak pewien problem z logicznym myśleniem i żyją w lekkim odrealnieniu. Nie pomyśleli więc, że skoro wywołali wojnę, ktoś może zechcieć i im życie utrudniać.

No i stało się. Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra podniosły mały, acz skuteczny bunt. Wspomniane trzy kraje sąsiadują z Serbią i właśnie zablokowały przelot samolotu z Ławrowem na pokładzie. Zamknęły niebo i tym samym udaremniły starania Rosjan - informuje BBC.

Serbia brata się z Rosją

Co ważne, dotychczasowe sankcje nakładane na Rosję przez Unię Europejską, w tym zamknięcie przestrzeni powietrznej, dawały szansę dyplomatom (w tym Ławrowowi) na dalsze podróżowanie. Władze Bułgarii (należy do UE) oraz Macedonii Północnej i Czarnogóry (chcą wstąpić do UE) uznały jednak, że Ławrow jest zbyt ważną postacią, by dać mu żyć i latać sobie spokojnie między krajami.

Co ciekawe, kandydatką do członkostwa w Unii Europejskiej jest także Serbia, która robi właśnie interesy z Rosją i to głównie z niej czerpie ważny surowiec, jakim jest gaz. Kraj może sobie jednak wejście do Wspólnoty mocno utrudnić. Pozostaje bowiem z Moskwą w przyjaznych stosunkach i dotąd nie nałożyła na Rosję sankcji.