18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Międzynarodowa afera!

Ujawnili skąd Korea Północna bierze pieniądze!

Wojciech Kozicki
21.09.2020  14:16
Amerykańskie banki nieświadomie wspierały Kim Dzong Una?
Amerykańskie banki nieświadomie wspierały Kim Dzong Una? Fot: Facebook/Editorial vocab

Kim Dzong Un testuje kolejne rakiety balistyczne, je potrawy niczym król, a ludność umiera z głodu. Skąd więc Korea Północna bierze pieniądze? Media ujawniały międzynarodową aferę. Czy komunistyczny reżim jest wspierany przez amerykańskie banki? Tak wygląda pranie brudnych pieniędzy na międzynarodową skalę!

Korea Północna przeprowadza kolejne testy rakiet balistycznych i grozi światu atomową zagładą. Tymczasem Koreańczyków gnębi głód, a kraj jest blokowany przez sankcje. Kim Dzong Un znalazł jednak sposób na zdobycie pieniędzy. Jak ujawnia NBC News, wyciekły tajne dokumenty, z których wynika, że do Korei Północnej napływają zagraniczne fundusze, a sankcje nie odcięły dyktatora od globalnego rynku finansowego.

Korea Północna i pranie pieniędzy w USA

Jak podaje CNBC, Korea Północna od lat wykorzystuje sieć firm-słupów i korzysta ze wsparcia chińskich podmiotów, by przepuszczać pieniądze przez banki w Nowym Jorku. Wspomniane firmy są podejrzane, ponieważ powstają nagle nawet w odstępie kilku godzin. Dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagi?

Jak podają media, wstępnie oszacowano, że przez ostatnie kilka lat Korea Północna wyprała w amerykańskich bankach 174,8 miliona dolarów. Finanse przechodziły m.in. przez placówki JPMorgan i Bank of New York Mellon. Eric Lorber z Treasury Department, który w rządzie Donalda Trumpa odpowiada za sankcje nałożone na Koreę Północą, uważa, że wspomniane pranie pieniędzy to „skoordynowany północnokoreański atak na amerykański system finansowy, prowadzony w dłuższym okresie czasu i za pomocą wyrafinowanych metod”.

Jak informuje CNBC, ujawnione dokumenty są częścią FinCEN Files, czyli wspólnego projektu International Consortium of Investigative Journalists, BuzzFeed News, NBC News oraz ponad 400 dziennikarzy z całego świata. The Treasury Department’s Financial Crimes Enforcement Network krytykuje ujawnienie dokumentów i sugeruje, że sprawą powinien zająć Departament Sprawiedliwości. Eksperci zwracają uwagę, że wyciek dokumentów podważa bezpieczeństwo danych bankowych, ponieważ dziennikarze są w stanie dotrzeć do tajnych bankowych informacji.

Te dokumenty wyjaśniają, jakim cudem Korea Północna ominęła wszystkie nałożone sankcje – twierdzi Hugh Griffiths z UN Panel of Experts.

 

logo Tu się dzieje