18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sytuacja jest tragiczna

Skażenie na Ukrainie. "Krajobraz jak na księżycu"

Bartłomiej Ciepielewski
02.12.2020  14:14
Woda pitna została skażona
Woda pitna została skażona Fot: Adam Gregor/Shutterstock

Ukraińskie kopalnie rozmieszczone na terenach kontrolowanych przez separatystów pozostają opuszczone. Gromadząca się tam woda stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Kraj jest w tragicznej sytuacji.

Poza kontrolą ukraińskich władz pozostało 96 kopalni. Część z nich przestała wypompowywać wodę. Jak podaje ekspert z OBWE, Dmytro Awerin, zatopionych jest około 39 zakładów.

Zdaniem ekspertów skutki tego będą tragiczne. Trujący, kopalniany strumień trafia do rzek, wody pitnej oraz zwiększa zasolenie gruntów. Po latach może to doprowadzić do wymierania przyrody. Krajobraz będzie przypominał ten księżycowy. Wzrost poziomu wód gruntowych zwiększa także aktywność sejsmiczną regionu.

Zagrożenie radioaktywne na Ukrainie

Największe niebezpieczeństwo wiąże się z kopalnią Junkom. Ponad 40 lat temu na jej terenie przeprowadzono próbę jądrową. Na głębokości 905 metrów nadal znajduje się tam radioaktywna kopuła.

Według naszych informacji dwa lata temu okupacyjna administracja przestała wypompowywać wodę z tej kopalni i w danej chwili radioaktywna woda już kieruje się do poziomów wody pitnej - poinformował ukraiński wicepremier.

Radioaktywny strumień dotrze na powierzchnię za około dwa lata. Skażona woda częściowo trafiła już do rzeki Doniec, głównego źródła wody pitnej na wschodzie kraju.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze