18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejna pandemia?

Śmierć czai się w Wuhan. Odkryto NOWY WIRUS

02.02.2022  15:53
Nowy, śmiertelny wirus wykryty w Wuhan
Nowy, śmiertelny wirus wykryty w Wuhan Fot: Stakhov Yuriy/Shutterstock

Wuhan znowu przekazuje światu dramatyczne wieści. Miejscowość, od której zaczęła się pandemia Sars-CoV-2 znowu ma wielki problem. Pojawił się nowy patogen, który z łatwością byłby w stanie wywołać kolejną, światową epidemię. Tym razem znacznie bardziej śmiertelną.

W chińskim mieście Wuhan odkryto nowego koronawirusa, który rozprzestrzenia się wśród nietoperzy i zdaniem naukowców, może być bardzo groźny dla ludzi. Nie mogliśmy sobie wyobrazić gorszych informacji, wobec faktu, że wciąż trudno nam nauczyć się żyć w pandemicznej rzeczywistości.

Nowy, śmiertelny wirus wykryty w Wuhan

Media już teraz informują o zagrożeniu, nauczone przykładem poprzedniego wirusa z Wuhan. Wszystko wskazuje na to, że na ludzkość czeka kolejne, bardzo wielkie zagrożenie ze strony odzwierzęcego patogenu.

Na Dalekim Wschodzie był Sars CoV-1, Bliskim Wschodzie był MERS-CoV - wirus bardzo śmiertelny, ale one nigdy nie dochodziły do Europy. [...] Natomiast on się rozprzestrzenił po całym świecie i to była sytuacja bez precedensu w historii medycyny. Wszystkiego uczyliśmy się od zera, a co my się nauczyliśmy, to wirus się zmieniał

- stwierdził w programie ''Newsroom WP'' dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie. 

Pojawia się więc wielce zasadne pytanie — czy powinniśmy zatem przyzwyczaić się do myśli, że tego typu wirusy już zawsze będą nam towarzyszyły w codziennym życiu? Oswoić poczucie ciągłego zagrożenia?

To jest słuszne i należy się do tego przygotować. Poziom higieny powinien być inny. Przyzwyczailiśmy się już do maseczek, [...] myślę, że parę rzeczy się z pewnością zmieni. Musi zmienić się struktura systemu opieki zdrowotnej, musi się zmienić architektura szpitali, musimy mieć możliwość odizolowania pacjentów zakażonych, bez paraliżowania całego systemu. Nie byliśmy do tego przygotowani

- powiedział zaproszony ekspert.

Myślicie, że tym razem uda się uniknąć najgorszego?

Czytaj także