18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko jasne

Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II. Szokujące

Malwina Kossela
04.09.2021  19:16
Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II
Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II Fot: EAST NEWS

Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II są zaplanowane co do joty, mimo tego, że monarchini wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Co wydarzy się na Wyspach, kiedy odejdzie? Zdradzamy królewskie procedury i scenariusze.

Królowa Elżbieta II w tym roku zmierzyła się z największą w życiu stratą — śmiercią ukochanego męża. Odejście księcia Filipa na chwilę przed setnymi urodzinami doprowadziło jego żonę, królową Elżbietę II do tragicznego stanu. Wielka miłość, jaka przez 73 lata łączyła tę parę — zakończyła się zgonem jednego z małżonków.

Do takiej niewyobrażalnej tragedii przyczyniła się zwykła infekcja, która zaatakowała jej męża i szybko go osłabiła. Ostatecznie żelazny książę (tak często nazywali go poddani) zmarł. Królowa Elżbieta od lat miała go za swojego największego przyjaciela i powiernika, dlatego kiedy księcia Filipa zabrakło — ona niemalże się załamała. Kiedy monarcha już odszedł, wielkim wydarzeniem w kraju stał się jego pogrzeb. Jak się okazuje, ostatnie pożegnanie wciąż zdrowej królowej Elżbiety II jest już zaplanowane.

Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II

Portal Politico ujawnił tajne dokumenty, dodatkowo zaktualizowane w związku z pandemią koronawirusa. Brytyjskie media donoszą, że sprawa wywołała niezadowolenie Pałacu Buckingham i zakłopotanie rządu. Mimo to, dzięki temu zwykli ludzie wiedzą, co będzie się działo, kiedy królowa odejdzie.

Plany działania na wypadek śmierci królowej Elżbiety II — określone kryptonimem Operacja London Bridge — istnieją od końca lat 60. Teraz Politico zdradza, jak będą wyglądały kolejne procedury i etapy, kiedy ta tragedia się wydarzy.

Pierwszą osobą spoza Pałacu Buckingham, która zostanie zawiadomiona, będzie premier kraju. Osobisty sekretarz królowej zadzwoni, przekazując krótką wiadomość: "Właśnie otrzymaliśmy informację o śmierci Jej Wysokości Królowej. Wymagana jest dyskrecja". Taką samą wiadomość premier przekaże ministrom. Do wiadomości publicznej informacja zostanie przekazana przez agencję prasową PA.

Już po podaniu tej wiadomości wszystkie flagi w kraju zostaną opuszczone do połowy masztu. Na stronie internetowej rodziny królewskiej pojawi się jedynie krótki komunikat o śmierci monarchini, a wszystkie inne treści znikną. Także na stronach internetowych rządu pojawią się specjalne czarne banery, a komunikaty zostaną ograniczone do niezbędnego minimum. Jeszcze tego samego dnia przemówienie wygłosi premier, a później nowy król Karol. Wieczorem odbędzie się nabożeństwo żałobne w londyńskiej katedrze św. Pawła.

Jak myślicie, jak czuje się królowa Elżbieta II, wiedząc dokładnie, co będzie się działo w kraju po jej zgonie? To musi być naprawdę bardzo osobliwa świadomość. 

Czytaj także