18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Operacja London Bridge

Śmierć królowej Elżbiety II. Wielka Brytania jest gotowa do pogrzebu

27.10.2021  17:56
Śmierć królowej Elżbiety II. Wielka Brytania gotowa na najgorsze
Śmierć królowej Elżbiety II. Wielka Brytania gotowa na najgorsze Fot: FRANK AUGSTEIN/AFP/East News

Królowa Elżbieta II ma poważne problemy ze zdrowiem, Wielka Brytania wstrzymuje więc oddech. Kraj ma już opracowany dokładny plan działania na wypadek śmierci monarchini.

Wiosną 2021 roku zmarł książę Filip, 99-letni mąż królowej brytyjskiej. Po tym wydarzeniu wielokrotnie spekulowano, że Elżbieta II zrzeknie się tronu, odejdzie na zasłużoną emeryturę, odda władzę potomnym. Nic takiego się jednak nie wydarzyło.

Kryzys przyniosły jednak ostatnie dni i tygodnie. Najpierw przyłapano monarchinię, jak idzie o lasce (wcześniej nigdy nie okazywała słabości), a później świat obiegły wieści o jej problemach zdrowotnych. Elżbieta II trafiła nawet do szpitala, co wprawiło Brytyjczyków w przerażenie. Czy to już naprawdę kres rządów długowiecznej królowej?

Śmierć Elżbiety II. Wielka Brytania się szykuje

Na wypadek śmierci królowej Elżbiety II przygotowano całą wielką procedurę. Gdy umrze, uruchomiony zostanie plan działań zwany "Operacją London Bridge". Wstępnie plan został opracowany już w latach 60 XX wieku, stale jednak poddawany jest aktualizacjom. Co przewiduje?

Gdy królowa Elżbieta II umrze, świat nie dowie się o tym od razu. Najpierw jej zgon potwierdzą lekarze, po czym wieść zostanie przekazana prywatnemu sekretarzowi monarchini. Zaraz po uzyskaniu smutnej informacji sekretarz zobowiązany jest poinformować o śmierci premiera Wielkiej Brytanii. Zrobi to słowami "London Bridge is Down". Następnie specjalna komórka informację o śmierci królowej przekaże rządom piętnastu krajów, w których Elżbieta II sprawuje funkcję głowy państwa, a następnie innym państwom Wspólnoty Narodów.

Media o śmierci królowej dowiedzą się w następnej kolejności. Oficjalny komunikat spłynie do BBC i Press Association. Wtedy też w studiach stacji radiowych zapali się specjalne niebieskie światełko, po którym zmieni się ton muzyki w rozgłośniach. BBC Two zawiesi program, a antenę przejmie BBC One. Wszyscy pracownicy telewizji przebiorą się w czarne ubrania, a następnie przekażą oficjalną wieść o śmierci królowej obywatelom.

Komunikat o śmierci Królowej Elżbiety II zostanie także wywieszony na bramie Pałacu Buckingham. Już kolejnego dnia Rada Akcesyjna powoła nowego monarchę, a parlament złoży mu specjalną przysięgę wierności.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Pogrzeb odbędzie się dziewięć dni po śmierci monarchini.

Jeśli królowa umrze poza granicami kraju, jej ciało zostanie sprowadzone do Wielkiej Brytanii samolotem 32. Eskadry Królewskiej, który wyląduje w bazie RAF w Northolt. Stamtąd trumna przewieziona zostanie do Pałacu Buckingham. Jeśli śmierć nastąpi na zamku Windsor lub w Sandringham House, już w ciągu kilku godzin trumna będzie przewieziona do Pałacu Buckingham. Jeśli zaś monarchini odejdzie w Szkocji, trumna spoczywać będzie w Pałacu Holyrood, później zostanie przeniesiona do Katedry św. Idziego w Edynburgu i tam odprawione będzie nabożeństwo żałobne. Po nim trumna pociągiem przywieziona będzie do Londynu i trafi do Sali Tronowej w Pałacu Buckingham.
W cztery dni po śmierci królowej trumna z jej ciałem zostanie przewieziona do Westminster Hall, gdzie pozostanie do dnia pogrzebu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej