18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tajemnicze choróbsko

Nowa, śmiercionośna choroba. Zabija 40 procent chorych

Bartłomiej Ciepielewski
16.11.2020  15:21
Śmiercionośny Vexas zarazi Europę?
Śmiercionośny Vexas zarazi Europę? Fot: Deliris/Shutterstock

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia odkryli bardzo groźną chorobę. Na razie nie wiadomo jak można się nią zarazić. Chorzy mają znikome szanse na przeżycie.

Od pewnego czasu wielu chorych umierało z powodu stanów zapalnych nieznanego pochodzenia. Naukowcy z amerykańskiego Instytutu Zdrowia postanowili poszukać przyczyny tej sytuacji. Badania genetyczne pozwoliły poznać winowajcę.

Mieliśmy wielu pacjentów z niezdiagnozowanymi stanami zapalnymi, którzy przychodzili do centrum klinicznego NIH i po prostu nie byliśmy w stanie ich zdiagnozować. Wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić to w odwrotny sposób. Zamiast zaczynać od objawów, zaczęliśmy od listy genów. Następnie zbadaliśmy genomy niezdiagnozowanych osób, aby sprawdzić, dokąd nas to prowadzi – poinformował badacz dr David Beck.

Czym jest Vexas?

Jak się okazało, za dolegliwości odpowiada zmutowany gen UB1, który wywołuje chorobę "Vexas". Jest to nieznana przez żadne podręczniki choroba, prowadząca do stanów zapalnych, zaburzeń pracy serca oraz wysokiej gorączki. W ostatnim czasie na Vexas zachorowało około 1000 pacjentów.

Do tej pory 40 proc. pacjentów z Vexas, których badał zespół zmarło, co ujawnia niszczycielskie konsekwencje tej ciężkiej przypadłości" – stwierdził dr David Beck.

Nie wiadomo co przyczyniło się do tak dużego wzrostu zakażeń. Czeka nas kolejna pandemia?

Przeczytaj więcej
Komentarze