18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaraza poza kontrolą

Śmiertelnie groźny wirus powraca. Ludzie padają jak muchy

Bartłomiej Ciepielewski
15.02.2021  12:31
Ebola ponownie atakuje!
Ebola ponownie atakuje! Fot: Artur BARBAROWSKI/East News

Władze Gwinei poinformowały o czterech kolejnych zgonach spowodowanych wirusem eboli. Śmiertelna zaraza po pięciu latach przerwy ponownie atakuje. Szanse na przeżycie po zakażeniu sięgają maksymalnie 40 procent.

Gwinejskie służby medyczne poinformowały o pierwszych przypadkach zakażenia ebolą od 2016 roku. Rząd zorganizował spotkanie kryzysowe w celu opracowania planu walki z wirusem.

Jesteśmy naprawdę zaniepokojeni, w regionie Nzerekore (południowy wschód) odnotowano już cztery zgony z powodu gorączki krwotocznej ebola, w tym dwie w mieście Nzerekore i dwie w sub-prefekturze Goueke - poinformował minister zdrowia Gwinei.

Pod koniec stycznia przekazano informację o zakażeniu jednej z gwinejskich pielęgniarek. Po uroczystościach pogrzebowych, u ośmiu osób stwierdzono objawy eboli. Trzy z nich zmarły.

Ebola ponownie atakuje

Wirus od początku roku rozprzestrzenia się również w Demokratycznej Republice Konga. Kraj ten doświadczył już 11 epidemii eboli. Zdaniem WHO, niebawem zaraza może powrócić ze zdwojoną siłą.

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi lub krwią osób zakażonych. Wirus nie zakaża drogą kropelkową.