18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stoimy w obliczu zagłady

Śmiertelny wirus Lassa w Europie. Nowa epidemia?

10.02.2022  12:21
Śmiertelny wirus Lassa w Europie!
Śmiertelny wirus Lassa w Europie! Fot: Robert Kneschke/Shutterstock

Śmiertelny wirus Lassa już szaleje w Europie! Czy kiedy nie uporaliśmy się jeszcze z koronawirusem, czeka nas kolejna zaraza? Strach spoglądać w przyszłość!

Niepokojące wieści nadeszły do nas z Wielkiej Brytanii. Doskonale pamiętamy, jak takie same doniesienia po raz pierwszy napływały z Wuhan. Czyżby 2022 rok miał nie tylko nie położyć kresu pandemii, ale wręcz zafundować nam nową zarazę?

Na Wyspach Brytyjskich u najmniej dwóch osób wykryto gorączkę Lassa wywoływaną przez wirus o tej samej nazwie. Pacjenci Ci niedawno wrócili z Afryki Zachodniej.

Śmiertelny wirus Lassa w Europie!

Wirus Lassa może nawet zabić, potrafi przenosić się z człowieka na człowieka. Skojarzenia z Sars-CoV-2 przychodzą nam do głowy dość naturalnie, kiedy słyszymy o tym patogenie.

Pacjenci, którzy zapadli na gorączkę Lassa przebywają aktualnie w brytyjskim szpitalu w Londynie. Choroba ta może nawet zabić, chociaż niektórzy pacjenci przechodzą zakażenie wirusem o tej samej nazwie niemalże bezobjawowo.

U pozostałych zakażonych pojawiają się niepokojące symptomy. Mogą być one bardzo różne, począwszy od opuchlizny twarzy, kaszlu, kłopotów żołądkowych aż po śpiączkę, utratę słuchu czy zapalenie mózgu. W dodatku wirus ten jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka i namnaża się bardzo szybko. To sprawia, że posiada potencjał pandemiczny.

Podobnie jak Sars-CoV-2 wirus Lassa jest pochodzenia zwierzęcego. Jego nosicielami są przede wszystkim gryzonie. Zakażenie następuje przez kontakt z ich odchodami, ale też poprzez wdychanie powietrza, w którym znajdują się cząsteczki wirusa pochodzące z kału zwierząt. 

Między człowiekiem a człowiekiem wirus Lassa może przenosić się przez krew, mocz, rzadziej nasienie czy mleko matki. Wystarczy dotknąć skażonej powierzchni lekko skaleczonym palcem, kontakt błony śluzowej z wirusem także prowadzi do zakażenia.

Uważajcie na siebie w tych nieprzyjaznych czasach pełnych chorób!

Czytaj także