18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Halo Ziemia!

Nasa odebrała wiadomość z kosmosu. Ogromny sukces!

Bartłomiej Ciepielewski
05.11.2020  17:17
Sukces naukowców

Naukowcom udało się nawiązać kontakt z oddaloną o miliardy kilometrów satelitą. Wiele miesięcy wysiłku popłaciło. Jest co świętować!

Przez ponad pół roku naukowcy prężyli się, by ponownie nawiązać kontakt z 43-letnią sondą Voyager 2. Uszkodzenie anteny odpowiedzialnej za sterowanie sondą zerwało łączność na 7 miesięcy. Po zaktualizowaniu oprogramowania i modernizacji komponentów, ponownie odzyskano kontrolę nad urządzeniem.

Oddalona o 18 miliardów kilometrów od Ziemi sonda Voyager odpowiedziała na polecenie po 34 godzinach. Przesłana na Ziemię odpowiedź o treści "cześć", pozwoliła naukowcom odetchnąć z ulgą.

Udana komunikacja testowa z sondą Voyager 2 mówi nam, że nasza praca idzie zgodnie z planem –  skomentował kierownik sieci DSN LNO NASA Brad Arnold.

Gdzie się znajduje sonda Voyager 2?

Sonda zlokalizowana jest daleko na południe od Ziemi, przez co kontakt z nią jest utrudniony. Większość anten znajduje się na półkuli północnej. Obecnie tylko jedna antena na świecie ma moc umożliwiającą kontakt z Voyagerem. Jest to australijski nadajnik DSS43, który posłuży również do komunikacji podczas organizowanej misji na Marsa w 2021 roku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej