18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inflacja niszczy kraj

Rząd wstrzymuje sprzedaż paliw. Ogłosili kilka wyjątków

28.06.2022  17:09
Kryzys gospodarczy na Sri Lance
Kryzys gospodarczy na Sri Lance Fot: Marek BAZAK/East News

Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wstrzymaniu sprzedaży paliwa. Zakaz nie obejmuje usług niezbędnych, czyli m.in służby zdrowia czy policji. Kraj zmaga się z największym od 70 lat kryzysem gospodarczym.

Lankijski rząd zadecydował o ostrym ograniczeniu dostępu do paliwa. Teraz tankować będą mogli jedynie przedstawiciele branż, których działalność uznano za kluczową, czyli służba zdrowia, firmy transportujące żywność i komunikacja.

Kryzys jest na tyle dotkliwy, że w celu zaoszczędzenia kurczących się zapasów paliw władze zamknęły szkoły i wstrzymały większość usług rządowych. W mieszkańców uderza szalejąca inflacja, która sprawia, że nie stać ich nawet na jedzenie.

Potworny kryzys na Sri Lance

Głód, brak leków, jedzenia i przerwy w dostawie prądu sprawiają, że każdego dnia w kraju dochodzi do gwałtownych protestów i zamieszek. Coraz więcej mieszkańców planuje ucieczkę ze Sri Lanki, o czym świadczy rosnący popyt na paszporty.

Wzywamy papieża Franciszka, by zwrócił się do społeczności międzynarodowej o pomoc dla naszego kraju. Rezerwy walutowe Sri Lanki spadły do zera. Zniknięcie rezerw złota Banku Centralnego musi zostać kiedyś zbadane. Ludzie muszą wiedzieć, kto zmarnował te pieniądze - mówił kardynał Malcolm Rinjith.

Według wyliczeń rządu zapasy paliwa na Sri Lance starczą na około 7 dni, natomiast kolejna dostawa przewidywana jest dopiero na 13 lipca. Wyspie grozi faktyczne bankructwo.

logo Tu się dzieje