18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

chce się płakać

KTO ZA TO ZAPŁACI? Ogromne szkody w Ukrainie

Emilia Waszczuk
28.03.2022  08:16
Gigantyczne straty Ukrainy w wojnie z Rosją
Gigantyczne straty Ukrainy w wojnie z Rosją Fot: FADEL SENNA/AFP/East News

Ukraina będzie dochodzić do siebie latami. Szkoła Ekonomiczna w Kijowie oszacowała straty materialne (tylko w infrastrukturze) poniesione w wojnie. Kwota przeraża.

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc, a jej końca trudno wypatrywać. Zdania ekspertów na ten temat są podzielone jedni twierdzą, że zostało jeszcze maksymalnie kilka tygodni konfliktu, inni obawiają się, że ten trwać może miesiącami lub nawet latami.

Rosjanie ciągle, choć z nieco mniejszą siłą atakują Ukrainę, niszczą infrastrukturę strategiczną, ale też tereny zamieszkałe przez cywilów. Specjalnie mordują niewinnych obywateli, dopuszczają się gwałtów i grabieży. Czy kiedykolwiek ktoś ich z tych zbrodni rozliczy?

Gigantyczne straty Ukrainy

Ukraina codziennie przekazuje światu zaktualizowane dane o startach wroga, poniesionych na ich terenie, oraz o kolejnych wojennych bitwach - tych odpartych, ale też przegranych. W poniedziałek obok danych tych pojawiły się wstępne szacunki strat poniesionych przez Ukrainę w infrastrukturze. Kwota i liczby przyprawiają o zawrót głowy.

Już wiadomo, że odbudowa Ukrainy trwać będzie latami. Wedle wyliczeń Kijowskiej Szkoły Ekonomii, szkody w infrastrukturze sięgają już 63 miliardów dolarów! Od 24 lutego do 24 marca zniszczonych zostało co najmniej 4 431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki 378 szkół. 12 lotnisk i 7 elektrowni!

Wojna w Ukrainie. Jak radzą sobie nasi sąsiedzi?

W poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o ostatnich działaniach wojennych. Siły ukraińskie mają powstrzymywać ofensywę najeźdźcy w rejonach Hulajpola i Zaporoża. W rejonach miejscowości Topolske, Kamianka i Sucha Kamianka trwają walki obronne. Podobnie na kierunkach wołyńskim i siewierskim.

Wokół Kijowa wojska rosyjskie są powstrzymywane na północny zachód i wschód od stolicy, gdzie próbują przerwać obronę, by przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miejscowościami. Na południu kraju wysiłki wojsk ukraińskich są skupione na organizacji działań obronnych w rejonie Krzywego Rogu, Zaporoża i Mikołajowa, utrzymaniu odcinków wybrzeża i ochronie obiektów infrastruktury krytycznej

- podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Na kierunkach donieckim i ługańskim Siły Połączonych Operacji odparły w ciągu doby pięć ataków. Zniszczono dwa czołgi, bojowy wóz piechoty i samochód opancerzony; wróg poniósł też straty osobowe. Ukraińcy odpierają rosyjski szturm w okolicach miejscowości Werchniotorecke koło Awdijiwki - czytamy.
Wywiad brytyjski podaje z kolei w poniedziałkowy poranek, że w ostatnich godzinach nie nastąpiła żadna istotna zmiana w rozmieszczeniu sił rosyjskich, a braku logistyczne zostały jeszcze spotęgowane przez niskie morale żołnierzy i brak impetu, a także agresywne odpieranie ataków przez Ukraińców. - Rosja zdobyła większość terenów na południu w okolicach Mariupola, gdzie trwają ciężkie walki, których celem jest zdobycie portu - informują Brytyjczycy.

logo Tu się dzieje