18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Kara śmierci bez procesu"

Dziewczyna skazana na ukamienowanie za...

Wojciech Kozicki
14.07.2022  11:45
Sudan. Maryam Alsyed Tiyrab skazana na ukamienowanie. "Kara śmierci bez procesu"
Sudan. Maryam Alsyed Tiyrab skazana na ukamienowanie. "Kara śmierci bez procesu" Fot: HOLLANDSE HOOGTE/East News - zdjęcie ilustracyjne

Sudan i szokująca kara śmierci. Sąd wydał wyrok na 20-latkę. Maryam Alsyed Tiyrab zostanie ukamieniowana za to, że dopuściła się cudzołóstwa. W Sudanie wraca prawo szariatu i masowo zaczną ginąć kobiety?

Sąd w Sudanie skazał 20-latkę na karę śmierci. Zostanie wykonana egzekucja przez ukamienowanie. Maryam Alsyed Tiyrab została aresztowana przez policję w sudańskiej prowincji Biały Nil niecały miesiąc temu i nie pozwolono jej nawet na konsultację z adwokatem. Przedstawiciele Afrykańskiego Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju (ACJPS) z siedzibą w Ugandzie biją na alarm, że wyrok skazujący wydano właściwie bez żadnego procesu. Dziewczyna nie wiedziała, że składane zeznania będą wykorzystywane przeciwko niej.

Maryam Alsyed Tiyrab skazana na śmierć. Ukamienowanie kobiety w Sudanie

Jehanne Henry, adwokat zajmują się prawami człowieka, bije na alarm i ostrzega, że w Sudanie wprowadzane jest twarde prawo szariatu. Zwrócił uwagę, że chociaż w 2020 roku zniesiono karę chłosty, to sądy nadal skazują na nią kolejne osoby.

Zastosowanie kary śmierci przez ukamienowanie za przestępstwo cudzołóstwa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym prawa do życia oraz zakazu tortur, a także okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania – podaje ACJPS.

Kara śmierci poprzez ukamienowanie to pogwałcenie praw człowieka i prawa międzynarodowego. To pierwszy znany przypadek takiej kary w Sudanie od niemal dekady. „The Guardian" ostrzega, że po październikowym puczu prawodawcy wycofują się z ustępstw na rzecz prawa kobiet dokonanych pod rządami przejściowymi po obaleniu Omara al-Baszira, a sprawa Maryam Alsyed Tiyrab to dopiero pierwszy z serii potwornych wyroków.

ACJPS infiormuje, że ukamienowanie jest formą usankcjonowanych przez państwo tortur i stanowi naruszenie zobowiązań w zakresie praw człowieka w tym kraju.

Ostatni znany przypadek kobiety skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo miał miejsce w stanie Kordofan Południowy w 2013 roku. Wyrok został jednak unieważniony – przypomina Polsat News.
Czytaj także