18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ruszają nowe badania i testy

Szczepienia wstrzymane. Szczepionka nieskuteczna?

Wojciech Kozicki
08.02.2021  15:05
Szczepionka na koronawirusa od Astrazeneca skuteczna i bezpieczna?
Szczepionka na koronawirusa od Astrazeneca skuteczna i bezpieczna? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy szczepionka na COVID-19 od Astrazeneca jest skuteczna i bezpieczna? Republika Południowej Afryki (RPA) wstrzymuje program szczepień tym preparatem, podejrzewając, że może nie chronić przed dominującym wariantem koronawirusa. Będą nowe badania.

Szczepionka przeciw koronawirusowi od Astrazeneca skierowana na kolejne badania testy. Republika Południowej Afryki wstrzymuje plany szczepień tym preparatem. Minister zdrowia Zweli Mkhize ogłosił, że nowe badania wykazały, że szczepionka może być nieskuteczna przeciwko dominującemu w RPA wariantowi koronawirusa. Program szczepień preparatem Astrazeneca, który miał ruszyć w lutym (milion dawek), będzie uruchomiony ponownie, gdy władze uzyskają więcej informacji o szczepionce i jej skuteczności. Jak podaje Gazeta.pl, szczepienia będą kontynuowane preparatami firm Johnson&Johnson i Pfizer, a jako pierwsi szczepionkę otrzymają pracownicy służby zdrowia.

Bezpieczna i skuteczna szczepionka od Astrazeneca?

Naukowcy z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu przeprowadzili badania i testy szczepionki z udziałem 2,1 tysiąca osób. Jak podaje Interia.pl, badanie nie wykazało, by zaszczepieni brytyjskim preparatem uczestnicy byli bardziej odporni na łagodną i umiarkowaną formę COVID-19 od uczestników otrzymujących placebo. Jednocześnie niemożliwe było stwierdzenie skuteczności szczepionki w walce z ciężkim objawom choroby ze względu na niski średni wiek uczestników badania.

Przypominamy, że w RPA obywateli atakuje nowy wariant koronawirusa. Koncern Pfizer już zapowiedział badania i produkcję nowej wersji szczepionki, podawanej jako trzecia dawka, która miałaby już wkrótce zostać wdrożona na rynek, by walczyć z mutacjami koronawirusa. Południowy wariant wirusa został wykryty już w 32 krajach.

Wśród 39 uczestników, którzy ulegli infekcji południowoafrykańskim wariantem B.1.351 koronawirusa, 19 było w grupie, która otrzymała szczepionkę, zaś 20 w grupie placebo. Żadna z zakażonych osób nie wymagała hospitalizacji – podaje Interia.pl.

Powikłania po szczepionce i skutki uboczne?

To nie pierwszy raz, gdy szczepionka na COVID-19 od Astrazeneca budzi kontrowersje. Medonet.pl przypomina, że jesienią badania kliniczne szczepionki na COVID-19 były wstrzymywane w Stanach Zjednoczonych i zwracano uwagę na niespójną komunikację firmy. Potwierdzono, że u jednego z uczestników badań klinicznych z Wielkiej Brytanii rozwinął się poważny stan zapalny

W protokole wydanym przez Uniwersytet Oksfordzki znalazły się informacje na temat badania oraz pacjentów, u których pojawiły się powikłania. Nie do końca jednak wiadomo jaki jest związek między preparatem a chorobą, która rozwinęła się u dwóch ochotników – przypomina Medonet.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze