18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące doniesienia

Nowa szczepionka nie ochroni seniorów? Może być nieskuteczna

Bartłomiej Ciepielewski
26.01.2021  12:16
Seniorzy nie skorzystają z nowej szczepionki?
Seniorzy nie skorzystają z nowej szczepionki? Fot: Rido/Shutterstock

Niemieccy politycy ostrzegają przed szczepionką przeciw COVID-19 brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca. Preparat u osób powyżej 65. roku życia może być zupełnie nieskuteczny.

Unia Europejska może nie zatwierdzić szczepionki AstraZeneca ze względu na doniesienia o obniżonej skuteczności preparatu u osób starszych. Polska nie będzie miała czym szczepić?

Niemieccy urzędnicy obawiają się, że szczepionka AstraZeneca może nie być zatwierdzona przez władze Unii Europejskiej do stosowania u osób powyżej 65. roku życia - informuje portal bild.de.

Komisja Europejska podpisała umowę na dostawę 400 milionów dawek tego preparatu. Zanim będzie on stosowany w krajach UE, musi zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków.

Kłopoty AstraZeneca

To niejedyne kłopoty brytyjskiego koncernu. W ubiegłym tygodniu AstraZeneca poinformowała, że dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej zostaną zmniejszone o 61 procent. Powodem ograniczeń są problemy produkcyjne.

Według prognoz, wiosną sytuacja będzie równie kiepska. Na chwilę obecną firma nie jest w stanie ustalić rzeczywistej liczby dostaw na okres od kwietnia do czerwca 2021 roku.

Czytaj także