18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wstrzymują szczepienia

Szczepionka Johnson&Johnson śmiertelnie niebezpieczna?

Emilia Waszczuk
13.04.2021  14:32
Kolejna niebezpieczna szczepionka? Lekarze blokują szczepienia
Kolejna niebezpieczna szczepionka? Lekarze blokują szczepienia Fot: Sam Wordley/Shutterstock

Nie tylko AstraZeneca ma problem. Lekarze apelują o zablokowanie szczepień preparatem Johnson&Johnson. Powodem śmiertelnie niebezpieczne skutki uboczne.

Kolejne kontrowersje wokół szczepionki przeciw COVID-19. Preparat Johnson&Johnson miał być innowacyjny - szybko budować odporność i być skuteczny nawet po jednej dawce. Jeszcze do Polski nie trafił, a już go blokują!

Pierwsza partia długo wyczekiwanej szczepionki Johnson&Johnson ma być dostarczona do Polski w środę, dzień wcześniej rząd zapowiedział znaczne przyspieszenie i otwieranie punktów szczepień masowych. Pytanie tylko, czy jest do czego się spieszyć?

Szczepionka Johnson&Johnson śmiertelnie niebezpieczna?

Preparat Johnson&Johnson już stosowany jest w USA, we wtorek wydano jednak nagłe zalecenie, by go zablokować. Szczepienia nim miałyby zostać wstrzymane do wyjaśnienia. Dlaczego? Bo pacjenci zaczęli ciężko chorować.

Federalna agencja zdrowia w USA wezwała do natychmiastowego wstrzymania szczepień preparatem Johnson@Johnson. Powodem jest wystąpienie rzadkiego zaburzenia zakrzepów krwi u osób, które go przyjęły. Do zmian w organizmach zaszczepionych doszło w dwa tygodnie po przyjęciu szczepionki.

Wszystkie osoby, u których doszło do ciężkich powikłań, to kobiety w wieku 18-48 lat. Jedna z nich nie żyje, inna przebywa w szpitalu i jest w stanie krytycznym. W sumie niepożądane skutki uboczne w postaci zakrzepów zaobserwowano u sześciu osób.

Szczepionka Johnson&Johnson będzie dokładnie zbadana

I choć w całym USA szczepionkę Johnson@Johnson przyjęło już niemal siedem milionów osób, lekarze wolą dmuchać na zimne i dokładnie sprawdzić, czy jest bezpieczna.

Zalecamy przerwę w stosowaniu tej szczepionki. Wynika to z naszej z dużej ostrożności

- podali dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych Administracji Żywności i Leków oraz dr Anne Schuchat, główna zastępca dyrektora CDC.

W tej chwili te zdarzenia niepożądane wydają się być niezwykle rzadkie - przyznają (za New York Times).

Decyzja o całkowitym zablokowaniu - przynajmniej czasowym - preparatu nie została jeszcze podjęta przez władze, lekarze mają jednak nadzieję, że ich apel zostanie wysłuchany, przynajmniej do czasu, gdy F.D.A. i C.D.A. przebadają preparat i sprawdzą jego powiązania z zakrzepami u pacjentek.

Czytaj także
Przeczytaj więcej