18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znikąd pomocy?

Szczepionka na koronawirusa WSTRZYMANA. "Groźne skutki uboczne"

09.09.2020  13:25
Szczepionka na koronawirusa wstrzymana w produkcji
Szczepionka na koronawirusa wstrzymana w produkcji Fot: Syda Productions/Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa jeszcze długo nie trafi na europejskie rynki? Z uwagi na groźne skutki uboczne, jakie może powodować, wstrzymano jej produkcję w brytyjsko-szwedzkim koncernie farmaceutycznym AstraZeneca.

Szczepionka na koronawirusa od początku pandemii jest przez ludzi wyglądana jako ewentualne wybawienie. Wielu z nas miało w marcu nadzieje, że pojawi się ona szybko i dzięki temu będziemy mogli znowu, w stu procentach normalnie funkcjonować. Niestety, istnieje wiele problemów w czasie jej produkcji - więc sprawa rozciągnie się w czasie.

Brytyjsko-szewdzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał właśnie testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na Covid-19. To wszystko jest spowodowane tym, że u jednej z osób biorących udział w testach wykryto groźne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Szczepionka na koronawirusa nie może być bardziej niebezpieczna od patogenu, więc decyzja ta była w pełni uzasadniona.

Szczepionka na koronawirusa śmiertelnie groźnia?

W świecie naszych informacji zaczyna występować pewna niespójność. Szczepionka na koronawirusa ma być dostępna jeszcze w 2020 roku – zapowiadał we wtorek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Prowadzimy działania, żeby była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić

– podkreślał.

Jednakże jak na razie szczepionki nie ma w ogóle, a są jedynie problemy z nią związane, które mnożą się niczym grzyby po deszczu. Rzecznik AstraZeneca określa postępowanie koncernu jako działanie "rutynowe" w tej sytuacji.

Nie ujawniono, jaki konkretnie groźny dla życia i zdrowia skutek uboczny przytrafił się osobie biorącej udział w testach. Sprawa musiała być jednak bardzo poważna. Wstępne prognozy mówią, że sytuacja ta opóźni wypuszczenie szczepionki na koronawirusa na rynek. Początkowo zakładano, że nastąpi to na koniec tego roku lub początek przyszłego. Teraz ciężko wyrokować.

Przeczytaj więcej
Komentarze