18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest nadzieja

Pierwsza kobieta na świecie dostała szczepionkę na koronawirusa

17.03.2020  14:46
Pierwsza kobieta na świecie dostała szczepionkę na koronawirusa
Pierwsza kobieta na świecie dostała szczepionkę na koronawirusa Fot: Twitter/The Voice of America

Szczepionka na koronawirusa to obecnie najbardziej pożądany specyfik na świecie. Pierwsza osoba już ją przyjęła, czyżby była dla nas nadzieja? 

Szczepionka na koronawirusa byłaby dla nas wszystkich wybawieniem w czasie epidemii. Pierwszą osobą, która przyjęła testową dawkę, jest 43-letnia matka dwójki dzieci, pochodząca z Seattle. Kobieta po wyjściu z gabinetu zabiegowego wypowiedziała słowa, które być może przejdą do historii.

Wszyscy czujemy się tacy bezradni. To dla mnie niesamowita okazja, aby wreszcie coś zrobić

- powiedziała 43-letni Jennifer Haller z Seattle.

Szczepionka na koronawirusa jest już testowana

Prywatnie Jennifer jest matką dwójki nastolatków i uważa, że należy wziąć udział w badaniu, które być może zmieni losy świata. Po wyjściu z gabinetu kobieta zaprezentowała szeroki uśmiech i stwierdziła, że czuje się świetnie. Tym samym napawa nadzieją serca nas wszystkich.

To była pierwsza, eksperymentalna szczepionka na koronawirusa podana człowiekowi do sprawdzenia jej działania. Zastosowana została  w Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle. Specyfik opracowano w rekordowo szybkim czasie po tym, jak epidemia rozpoczęła się w Chinach.

Ostatecznie w teście wzięło udział 45 osób, ale to właśnie Haller była pierwszą w kolejce osobą. Prawdopodobnie kliku z nich podano placebo. 

Nie wiemy, czy ta szczepionka wywoła odpowiedź immunologiczną, czy będzie bezpieczna. Właśnie dlatego przeprowadzamy próbę. Nie jest to etap, w którym byłoby możliwe, by skierować ją do powszechnego użytku

- podkreśliła dr Jackson z zespołu, który pracował nad szczepionką.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce naukowcy ogłoszą sukces, a my będziemy mogli przestać żyć w skrajnym lęku. 

Przeczytaj więcej
Komentarze