18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mają wątpliwości

Szwajcaria bez szczepionek przeciwko COVID? Chcą więcej danych

Bartłomiej Ciepielewski
09.12.2020  12:17
Za mało wiadomo o szczepionkach
Za mało wiadomo o szczepionkach Fot: BaLL LunLa/Shutterstock

Szwajcarski urząd odpowiadający za wprowadzanie leków na rynek podchodzi bardzo ostrożnie do szczepionki przeciwko COVID-19. Do zatwierdzenia preparatu, wymagają uzyskania konkretnych danych. Szczepienia zostaną zawieszone?

Urząd Swissmedic nie zatwierdził szczepionek przeciwko COVID-19. Zdaniem Szwajcarów w dokumentacji brakuje danych świadczących o jakości, skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki oferowanej przez Pfizer, Modernę i AstraZanecę.

Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach - stwierdził szef działu autoryzacji, Claus Bolte.

Swissmedic chce poznać szczegółowe informacje dotyczące osób, które testowały nową szczepionkę. Urzędników interesują między innymi choroby, na jakie cierpiały osoby testujące preparat. Pomoże to w ocenie wpływu szczepionki na różne grupy ludzi.

Szwajcaria planuje od stycznia rozpocząć szczepienia

Szwajcarski rząd chce zaszczepić do lata 6 milionów mieszkańców. Szczepionki będą oferowane bezpłatnie. W pierwszej kolejności trafią do pracowników służby zdrowia i osób podwyższonego ryzyka, czyli seniorów, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i przewlekłe choroby płuc. Wszystko jednak zależy od tego, czy szczepionka zostanie zatwierdzona na terenie kraju.

Czytaj także
Przeczytaj więcej