18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covidowa cisza

Zakaz śpiewania w żłobkach. Można będzie tylko klaskać

Bartłomiej Ciepielewski
11.12.2020  17:40
Dzieci czeka trudny okres
Dzieci czeka trudny okres Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Szalejąca epidemia wymaga wprowadzania coraz większej liczby restrykcji. Szwajcaria koronawirusowymi obostrzeniami obciążyła nawet żłobki. Maluchy mają całkowity zakaz śpiewania, mogą natomiast klaskać i recytować wiersze.

Dzieci uczęszczające do szwajcarskich żłobków od środy nie mogą śpiewać. Przepis przyjęła Rada Federalna na mocy rozporządzenia o walce z COVID-19. Część stowarzyszeń zarzuciła rządowi nierówne traktowanie. Rozpoczęto liczne protesty, gdyż dzieci uczęszczające do szkół mogą śpiewać legalnie i bez ograniczeń.

Raczej wątpliwe jest jednak czy to rozsądne, aby dzieci kontynuowały śpiewanie w szkołach podstawowych, skoro istnieje tak wysokie ryzyko zakażenia z tym związane - zauważyła członkini stowarzyszenia Kibesisse, Estelle Thomet.

Jak na razie nie wiadomo czy szwajcarski rząd się ugnie i wprowadzi zakaz śpiewu także w szkołach podstawowych. Lepiej jednak dmuchać na zimne i wyśpiewać się na zapas.

Zakaz śpiewu w żłobkach może mieć negatywne skutki

Eksperci ubolewają nad napiętnowaniem śpiewu wśród dzieci, gdyż jest to "cenne narzędzie edukacyjne", wpływające na prawidłowy rozwój najmłodszych. Niektórzy opiekunowie żłobków nagrywają w domu piosenki, a podczas zajęć odtwarzają z telefonu, by dzieci mogły poklaskać w rytm muzyki.

Ostatnio pojawiły się dyskusje czy krzyczenie również powinno zostać zakazane. Zdaniem niektórych specjalistów jest to jednak niemożliwe do zrealizowania.

Czytaj także
Przeczytaj więcej