18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Manewry w Szwecji

Szwedzi szykują się na atak Rosji. Trwają ćwiczenia wojskowe

19.05.2022  14:34
Szwecja szykuje się do obrony przed Rosją
Szwecja szykuje się do obrony przed Rosją Fot: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Szwedzi szykują się na ewentualny atak Rosjan po tym, jak zgłosili chęć dołączenia do NATO. Zdaniem ekspertów najbardziej narażona na konfrontację jest wyspa Gotlandia, nazywana "bramą" do krajów bałtyckich.

Na szwedzkiej Gotlandii prowadzone są ćwiczenia obrony cywilnej, których celem jest zapewnienie dostępu do wody, łączności, elektryczności, a także transportu podczas sytuacji kryzysowej. Władze zablokowały także dostęp do mediów społecznościowych w instytucjach publicznych.

Celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wirusów oraz włamań do środowiska IT – wyjaśniają tamtejsze władze.

Od ponad miesiąca na wyspie trwają największe w jej historii manewry wojskowe. Ćwiczenia obejmują m.in. wykorzystanie dronów czy szkolenia na strzelnicy. Działania te są odpowiedzią na rosnące napięcie między Moskwą a Sztokholmem. Sytuacja dodatkowo zaostrzyła się po decyzji Szwecji o dołączeniu do NATO.

Putin zaatakuje Szwecję?

Cztery lata temu na Gotlandii przywrócono stałą bazę wojskową, a po ataku Putina na Ukrainę rząd podjął decyzję o wprowadzeniu umocnień. Na wyspie zostaną rozbudowane koszary, a także hale na pojazdy wojskowe.

Eksperci nazywają Gotlandię "bramą", której zdobycie, umożliwiłoby Putinowi zajęcie krajów bałtyckich. Na wyspie mieszka 57 tys. mieszkańców. Latem chętnie odwiedzana jest przez turystów.