18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jeszcze bardziej niebezpieczni

TALIBOWIE UZBROJENI W NAJLEPSZY SPRZĘT! Przejęli broń Amerykanów

Emilia Waszczuk
25.08.2021  14:46
Talibowie przejęli amerykańską broń
Talibowie przejęli amerykańską broń Fot: AP/Associated Press/East News

Niepokojące doniesienia z Afganistanu. Talibowie przejęli nowoczesny sprzęt Amerykanów. W ich ręce trafiły dziesiątki pojazdów pancernych i niezliczone ilości broni.

Talibowie szykują się do walki? Światu grozi trzecia wojna światowa? Odkąd z Afganistanu wycofały się amerykańskie wojska, świat z niepokojem patrzy na wschód i czeka, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Ludzie boją się aktów terroryzmu i wojny. Teraz mają dodatkowe powody do niepokoju.

Obywatele Afganistanu uciekają z kraju, a ci, którzy zostali, boją się wychodzić z własnych domów. Nic dziwnego - na ulicach dochodzi do łapanek, Talibowie dokonują masowych egzekucji, pojawiły się doniesienia o polowaniach na dziewczynki i kobiety. Teraz zaś niebezpieczni ekstremiści dostali w swe ręce broń... i to nie byle jaką.

Talibowie uzbrojeni. Przejęli broń Amerykanów

Przez 20 lat stacjonowania w Afganistanie, USA wydały ponad 80 miliardów dolarów na broń dla afgańskich służb bezpieczeństwa. Amerykanie zaopatrzyli kraj między innymi w 208 samolotów, 162 tysiące sztuk sprzętu łączności, 80 tysięcy pojazdów, 600 tysięcy sztuk broni osobistej, 16 tysięcy zestawów noktowizoryjnych i ogromne ilości amunicji.

Teraz sprzęt podarowany proamerykańskim władzom Afganistanu, trafił w ręce Talibów, którzy obalili rząd i przejęli kraj. Nie wiadomo dokładnie, jaki procent całej broni USA przypadł fundamentalistom, wiadomo jednak, że Ci zdobyli broń, która miała służyć ich unicestwieniu.

Samochody pancerne i samoloty w rękach Talibów

Już wiadomo, że w rękach Talibów są między innymi odporne na miny pojazdy MRAP czy samochody pancerne Humvee, a także liczne karabiny M16 i karabinki M4. Świat obiegły już zdjęcia ekstremistów patrolujących miasta Afganistanu, wyposażonych w broń podarowaną niegdyś wojsku przez USA.

Ponadto - jak podaje Agencja Reutera - Talibowie prawdopodobnie przejęli już śmigłowce UH-60 Black Hawk, śmigłowce szturmowe i drony rozpoznawcze ScanEagle. CNN donosi z kolei, że udało im się zdobyć 20 samolotów szturmowych A-29.

logo Tu się dzieje